Odposlechy v kauze podnikatele Sisáka byly podle soudu zákonné

Miliardář Petr Sisák skončil ve vazbě kvůli tzv. insolvenční kauze.

Miliardář Petr Sisák skončil ve vazbě kvůli tzv. insolvenční kauze. Zdroj: ČTK

Petr Sisák
Petr Sisák
V tzv. insolvenční kauze poslal soud do vazby i advokáta Ivo Halu. V případu kolem společnosti Via Chem Group je obviněno 14 lidí.
V tzv. insolvenční kauze poslal soud do vazby i advokáta Ivo Halu. V případu kolem společnosti Via Chem Group je obviněno 14 lidí.
5
Fotogalerie

Podnikatel Petr Sisák neuspěl s ústavní stížností, která směřovala proti zahájení trestního stíhání v kauze Via Chem Group a zpochybňovala zákonnost odposlechů. Soud stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou. Podobně Sisák nedávno dopadl také se stížností proti loňským opatřením nahrazujícím vazbu, zejména proti omezení styku s lidmi spjatými s kauzou.

Nyní odmítnutá stížnost připomíná, že odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu představují pro policii základní důkazní materiál. Sisákova obhajoba však tyto důkazy považuje za nezákonně získané.

Soudy prý chybovaly při vymezení doby odposlechů, která podle trestního řádu nemá překročit čtyři měsíce. Soudy údajně při opakovaném prodlužování odposlechů postupovaly tak, že de facto vymezily lhůtu delší vždy o jeden den. Při šestnáctiměsíčním trvání už pak doba odposlechů překročila zákonné limity o čtyři dny, uvádí stížnost.

Podle ústavních soudců se s interpretací provedenou Sisákovou obhajobou dobře vypořádalo už Nejvyšší státní zastupitelství. Zároveň soudci v usnesení připomněli zdrženlivost, s níž ÚS přistupuje k počátečním fázím trestního řízení. Zpravidla zasahuje pouze při evidentních excesech.

"V postupu orgánů činných v trestním řízení a jejich výkladu pravidel pro počítání času s tím spojených takový excesivní zásah neshledal," stojí v usnesení.

V kauze společnosti Via Chem Group vznesla policie loni v lednu po razii v ústecké Spolchemii a u Krajského soudu v Českých Budějovicích obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizované zločinecké skupině.

Případ souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle kriminalistů potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka. Stíhaný je i advokát Ivo Hala a dalších 12 lidí, k nimž později přibyla také bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková.