Odvolejte Balvína, žádají lidé z Národního | E15.cz

Odvolejte Balvína, žádají lidé z Národního

Staronový ředitel ND Jan Burian (vlevo) a ministr kultury Jiří Balvín
Staronový ředitel ND Jan Burian (vlevo) a ministr kultury Jiří Balvín
• 

ČTK, pav

Share on Facebook Messenger
Balvín nese odpovědnost za současnou situaci v Národním divadle a měl by být okamžitě odvolán. Po premiérovi Rusnokovi to požadují umělečtí šéfové činohry a baletu Národního divadla Michal Dočekal a Petr Zuska. Staronový ředitel ND Jan Burian si určil podmínky, za kterých zůstane v čele Zlaté kapličky.

Ministr Balvín nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. Tímto ukvapeným a nesmyslným rozhodnutím uštědřil Národnímu divadlu podle Zusky a Dočekala další tvrdou a zbytečnou ránu pod pás, podobně jako někteří z jeho předchůdců v nedávné minulosti. Do svých postů nenastoupilo také nové umělecké vedení opery a více než dvacítka umělců podala výpověď. Ohrožen je tak začátek nové sezony.

„Jako umělci její první scény vás, pane premiére, žádáme, abyste pana Jiřího Balvína z tohoto místa okamžitě odvolal. Je nutné, aby resort kultury byl řízen silnou erudovanou osobností s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností. A to zdaleka nejen k Národnímu divadlu, ale k celé české umělecké a kulturní sféře vůbec,“ prohlásili Dočekal a Zuska, který rovněž na funkci rezignoval.

Podle nich je zřejmé, že celá tato kauza je dalším příkladem růstu neprofesionality a personální krize v naší společnosti.

Burian si diktuje podmínky, za kterých zůstane ve funkci

Jan Burian zveřejnil osm podmínek setrvání ve funkci ředitele Národního divadla (ND). Mezi podmínkami, s nimiž Burian 2. srpna převzal od ministra kultury Jiřího Balvína opětovně jmenovací dekret, je, že získá znovu kladné stanovisko expertní konkurzní komise i kladný názor garanční rady české první scény.

Mezi dalšími podmínkami, které Burian ministerstvu předložil, je, že rezignované umělecké vedení se opět ujme funkcí. To je podmíněno návratem umělců, kteří rovněž podali výpověď. K dnešku jich jsou více než dvě desítky.

Další Burianovou podmínkou je, že odborové organizace budou, v souladu s platnou legislativou, jednat výhradně s ředitelem ND, případně následně se smírčím orgánem, či soudem. Nikoliv s ministrem kultury, který pro ně není ze zákona jednajícím partnerem. Právě názorem odborů ministr Balvín zdůvodňoval, proč k odvolání ředitele ND 1. srpna přistoupil.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.