Pelikán navrhl 31 nových soudců, zohlednil přetíženost soudů | e15.cz

Pelikán navrhl 31 nových soudců, zohlednil přetíženost soudů

Robert Pelikán
Robert Pelikán
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda na své nejbližší schůzi projedná návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) na jmenování 31 nových soudců. Ministerstvo v dnešní tiskové zprávě informovalo, že v návrhu poprvé zohlednilo dlouhodobou přetíženost některých soudů.

Posily by měly zamířit hlavně na okresní soudy v působnosti krajských soudů v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem. Nového kolegy by se měli dočkat také soudci Nejvyššího správního soudu.

Kandidáty na soudce musí jmenovat prezident, zatím poslední jmenování se uskutečnilo letos v březnu. Aktuálně vybraní adepti by měli nahradit soudce, kteří v rámci takzvané přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do konce letošního listopadu.

Mimo systemizaci

Noví soudci byli doposud k soudům přidělováni na základě takzvané systemizace, jež vychází z počtu trestních věcí, které se k jednotlivým soudům dostanou. Pelikán se prý po dohodě s předsedy krajských soudů rozhodl, že do dalšího jmenování nových soudců promítne i další aspekt.

„Smyslem dynamického modelu je posílit ty soudy, jež se potýkají se značným množstvím nedodělků, přičemž výkonnost soudců těchto soudů je nadstandardní,“ vysvětlil. Do obvodů v působnosti krajských soudů v Ústí nad Labem a Brně tak má být tentokrát přiděleno více soudců, než činí propočet na základě systemizace.

Po sedmi nových soudcích by mělo zamířit do obvodů Krajského soudu v Ostravě a Brně, šest nováčků pod ústecký krajský soud, po čtyřech pod středočeský a královéhradecký krajský soud a po jednom pod krajské soudy v Plzni a Českých Budějovicích. Jedenatřicátým kandidátem je pak pětatřicetiletý Pavel Molek, který působí jako asistent u Ústavního soudu, odkud by měl jako soudce přejít k Nejvyššímu soudu správnímu. Tam už v minulosti pracoval rovněž jako asistent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video