Peroutkova vnučka a Hrad smír nenašly, o výrocích Zemana rozhodne soud | E15.cz

Peroutkova vnučka a Hrad smír nenašly, o výrocích Zemana rozhodne soud

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Právníci vnučky Ferdinanda Peroutky a prezidentské kanceláře se dnes nedohodli na smíru ve věci výroků Miloše Zemana na adresu slavného českého novináře. O věci tak nejspíš rozhodne soud, u něhož se Peroutkova vnučka Terezie Kaslová domáhá omluvy hlavy státu.

„Obě strany deklarovaly vůli k jednání, ale k žádné dohodě nedošlo,“ řekla ČTK Kaslová. „Takže pan doktor Vyskočil, tedy můj právník, sdělí soudu, ať nařídí jednání,“ poznamenala. Další schůzka s protistranou, která podle ní dnes nepřišla s žádným konkrétním návrhem, zatím plánovaná není.

„Jednat je samozřejmě možné vždycky dál, i v průběhu soudního jednání, ale prostě nebudeme my na nic čekat a požádáme soud o nařízení jednání,“ uvedla Kaslová dále. Osobně je přesvědčena, že se omluvy bude muset domoci soudní cestou.

Spory začaly, když prezident Miloš Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman',“ řekl tehdy. Článek, který podle odborníků Peroutka nikdy nenapsal, se ale jeho kanceláři nepodařilo dohledat.

Kaslová v dubnu kvůli výrokům Zemana zažalovala stát. Domáhá se tak omluvy hlavy státu. V úterý ČTK řekla, že právě omluva je pro ni rozhodující, nezáleží jí přitom na tom, jestli se jí domůže soudní cestou, nebo bez rozhodování justice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.