Poláci vydali podnikatele Zátorského, podezřelého ze stomilionového podvodu | E15.cz

Poláci vydali podnikatele Zátorského, podezřelého ze stomilionového podvodu

Daneš Zátorský
Daneš Zátorský
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské úřady dnes vydaly do České republiky ostravského podnikatele Daneše Zátorského, který je spolu s dalšími dvěma lidmi podezřelý z podvodu se škodou více než 100 milionů korun. Podnikatel s vydáním souhlasil. Dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková řekla, že zprávu o vydání Zátorského ještě oficiálně nedostala. Podle informací ČTK by se do Česka podnikatel mohl dostat během příštího týdne.

„Pokud byl opravdu vydán, musí se česká a polská policie dohodnout na termínu předání. Když podezřelý překročí hranice, začne běžet lhůta dlouhá 48 hodin. Během ní musíme provést všechny potřebné úkony. Pak se rozhodne, zda bude či nebude podán návrh na uvalení vazby,“ uvedla Bilíková.

Zátorského koncem června zadrželi jako podezřelého v Polsku na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a předtím vydaného příkazu k zadržení podezřelého. Vedle Zátorského Poláci zatkli i další dva spoluobviněné, kteří jsou už ve vazbě. V ní pravděpodobně skončí i Zátorský.

Způsobená škoda podle Bilíkové přesahuje 100 milionů korun. „Je to záležitost, která se vztahuje k aktivitám z nějakých předchozích let,“ doplnila žalobkyně.

Osmačtyřicetiletý Zátorský stál v čele řady firem, které postupně zkrachovaly. Byly mezi nimi stavební společnost VOKD, Geofin, Slezský kámen, aerolinky Job Air - Central Connect Airlines nebo opravna letadel Job Air Technic. Podíl měl i ve spořitelním a úvěrním družstvu Unibon, kterému v roce 2012 Česká národní banka odebrala licenci.

Letos v dubnu podal Aleš Glončák z Bílovce přímo na Zátorského insolvenční návrh, ve kterém žádá, aby soud Zátorského poslal do úpadku a na jeho majetek prohlásil konkurz. Důvodem jsou dvě nesplacené směnky dohromady za devět milionů korun.

Zátorský návrh označil za šikanózní. Komerční banka uvedla, že jí Zátorský dluží přes čtyři miliony korun na hypotéce, přičemž po datu splatnosti je částka převyšující 415 tisíc korun. Soud zatím o návrhu nerozhodl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video