Poslední posudek byl k lávce vytvořen před třemi týdny, na nic neupozornil. Krnáčová ho chce přezkoumat | E15.cz

Poslední posudek byl k lávce vytvořen před třemi týdny, na nic neupozornil. Krnáčová ho chce přezkoumat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražská primátorka Adriana Krnáčová chce přezkoumat poslední posudek, který hodnotil stav lávky v Praze-Troji. Je starý tři týdny a na riziko neupozornil. Zřícenou lávku nahradí provizorní most, velmi brzy bude v provozu i přívoz. Uvedl to po sobotním jednání primátorky s Technickou správou komunikací a dalšími lidmi její poradce Martin Vodička.

Krnáčová po sobotním pádu lávky, při kterém byli zraněni čtyři lidé, nechá přezkoumat poslední posudek. "Je tři týdny starý a na nic takového neupozornil," uvedl Vodička. Primátorka chce také provést revizi všech lávek a mostních konstrukcí, prošetření pádu lávky a vyvození odpovědnosti.

Zřícený most má v nejbližších dnech nahradit provizorní konstrukce. Zároveň se začne projektovat nový most. "Velmi rychle bude v provozu i přívoz," uvedl Vodička.

Zbytky lávky v Troji jsou nyní ohrazené zábranami, aby na ně nikdo nechodil. Jak uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan, statik zjistil, že jsou velmi narušené a mohou kdykoli spadnout.

Při odpoledním pádu lávky, která spojovala Císařský ostrov a Trojský zámek, utrpěli mnohačetná zranění šedesátiletý muž a o tři roky starší žena. Další dva muži středního věku vyvázli s lehčími zraněními - s pohmožděnými zády a s poraněnou nohou a zápěstím.

Technická správa komunikací, která má pražské mosty na starosti, konstatovala už v roce 2014, že lana lávky jsou výrazně oslabena kvůli korozi. Tehdy odhadovala životnost lávky při běžném provozu na pět až sedm let.

Pražští Piráti v sobotu uvedli, že TSK věděla o špatném stavu lávky už od roku 2009. Vyplývá to podle nich z materiálu, který loni v dubnu schvalovali pražští radní. Piráti tvrdí, že TSK péči o mosty dlouhodobě zanedbává.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) na Facebooku připomněl, že přes lávku tekla při povodních v roce 2002 voda. Městská část bude po magistrátu chtít zajištění náhradní dopravy prostřednictvím přívozu a také co nejrychlejší postavení nové lávky, jejíž autor má vzejít z architektonické soutěže.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video