Praha nainstaluje značky zakazující segwaye, první bude na Hradčanech | e15.cz

Praha nainstaluje značky zakazující segwaye, první bude na Hradčanech

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Praha začne instalovat značky zakazující vjezd vozítek segway. První značka bude instalována v pátek 25. listopadu na Hradčanech.

Zákaz provozu vozítek město schválilo v červenci letošního roku, ale kvůli chybějícím značkám nemohlo město zákaz vymáhat. Na provoz vozítek segway si stěžují zejména radnice a obyvatelé centra. Proti zákazu se postavili provozovatelé vozítek.

Magistrátní odbor dnes vydal takzvané opatření obecné povahy, kterým umožnil osazení dopravních značek. První značka bude umístěna na Hradčanech na nároží ulic U Prašného mostu a Jelení nedaleko zastávky tramvaje Pražský hrad.

Proti provozu segwayů bojovaly několik let zejména radnice v centru města. Na vozítka, na kterých jezdí zejména turisté, si stěžovali nejen místní obyvatelé, ale i ti, kteří centrem prochází nebo zde pracují. Radnice Prahy 1 již zakázala vjezd na Kampu a Praha 2 zakázala jejich provoz v areálu Vyšehradu.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Zákaz schválený radou se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Proti zákazu se od začátku staví majitelé firem provozující segwaye. Asociace Segway ČR letos v červnu uvedla ústy své mluvčí, že zvažuje v případě zákazu provozu segwayů podání žaloby na Prahu. Ve sporu by se domáhala zaplacení vzniklých škod. Asociace sdružuje 25 firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video