Prominutí DPH na respirátory končí | e15.cz

Prominutí DPH na respirátory končí, stát připravilo o víc než miliardu

Továrna na respirátory
Továrna na respirátory
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince. Nabídka tohoto zboží na trhu je podle úřadu dostatečná, výrobní kapacity se poptávce přizpůsobily. Nehrozí tak riziko skokových nárůstů cen, osvobození ochranných prostředků od DPH ztratilo původní význam. Opatření veřejné rozpočty stálo přibližně 1,1 miliardy korun.

Dočasné zrušení 21procentní daně na respirátory předchozí vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve kabinet výrobci respirátorů. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.

Opatření podle mluvčího ministerstva Tomáše Weisse zpočátku reagovalo hlavně na malou nabídku ochranných pomůcek na trhu v době, kdy se postupně zaváděla povinnost nosit respirátory místo roušek. Nedostatek zboží mohl vyvolat skokový růst cen. V takové situace se Česko už nyní podle mluvčího nenachází. „Proto již není důvodné prodlužovat toto opatření a setrvávat tak v rozporu s právem Evropské unie, byť ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt,“ uvedl.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bylo prominutí DPH na respirátory dobrým krokem. Není mu jasné, proč v tom noví ministři nechtějí pokračovat. „Nerozumím tomu, proč chce vláda lidem nyní respirátory zdražit místo toho, aby v době rychle rostoucí inflace pomáhala lidem životní náklady snižovat,“ prohlásil Prouza.

Respirátory alespoň třídy FFP2 musejí lidé nadále nosit v prostředcích veřejné dopravy, v obchodech a dalších vnitřních prostorech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery