Rath podal stížnost proti čtrnáctimilionové kauci | E15.cz

Rath podal stížnost proti čtrnáctimilionové kauci

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
David Rath podal stížnost proti výši čtrnáctimilionové kauce, kterou mu v pondělí stanovil Okresní soud Praha-východ. Uvedl to soudce Jiří Wažik. Podle politikových obhájců je však čistě formální. Rathův otec Ratmír a partnerka Renata Horká totiž vzali zpět svoje nabídky složit za poslance peněžitou záruku, řekl jeden z advokátů Roman Jelínek. Stížnost proti přípustnosti kauce za politikovo propuštění z vazby podalo už ve středu také středočeské státní zastupitelství.

Věcí se nyní bude zabývat Krajský soud v Praze. Wažik, který o kauci rozhodl, mu spis zašle pravděpodobně v pondělí. O složení kauce za Ratha ve čtvrtek po nějakou dobu uvažoval šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Po rozhovoru s Rathem ale večer v České televizi prohlásil, že ho Rath nepřesvědčil, a finančně mu proto nepomůže. Podle advokáta Adama Černého se však Janeček přestal v případu angažovat, protože mu to doporučili, či dokonce přikázali kolegové.

Rathův otec i přítelkyně podle Jelínka odůvodnili stažení svých nabídek tím, že pochybují o korektnosti soudního řízení a nestrannosti soudce. „Postupem soudce rozhodujícího v této vazební věci tak byla zmařena možnost klienta domáhat se svého propuštění na svobodu za současného přijetí peněžité záruky,“ prohlásil advokát. Soud tak bude muset pouze posoudit, jestli politika pustí z vazby na základě jeho slibu a písemných záruk zhruba 40 lidí.

Státní zástupce Petr Jirát ve čtvrtek uvedl, že se jeho úřad ohradil proti samotné možnosti propuštění Ratha na kauci, nikoli proti konkrétní částce. Poslanec má podle něj zůstat ve vazbě kvůli obavě, že by mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. Zastupitelství se podle něj neohrazuje proti konkrétní částce, ale proti kauci obecně.

Při pondělním jednání nabídli Rathův otec a partnerka za propuštění poslance každý půl milionu korun a byli podle právníka připraveni akceptovat i vyšší částku, kterou by soud vyměřil. Wažik však prý nezjišťoval jejich finanční možnosti, Horkou ani nevyslechl. Navíc podle Jelínka neposoudil důkazy doposud shromážděné v případu a nezjistil tedy, zda by měl být Rath dále stíhán.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Spolu s Rathem je obviněno dalších deset lidí, pět z nich dosud zůstává ve vazbě. Jsou to například ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott, kteří se podle odposlechů také podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. Soud již od všech dostal žádost o propuštění na svobodu. Zabývat se jimi budou tři soudci, jednání budou nařízena pravděpodobně v prvních dvou zářijových týdnech.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video