Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce | E15.cz

Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce

Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce
Prezident Miloš Zeman chce navrhnout na ústavního soudce Radovana Suchánka (uprostřed na archivním snímku) z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který působí také jako právní poradce ČSSD. Zeman 1. září uvedl jeho příjmení v pořadu Partie televize Prima.
• 

ČTK

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský souhlasí s tím, aby byl na ústavního soudce navržen Radovan Suchánek z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Suchánek, který také radí ČSSD, by se ale měl odstřihnout od politiky. Rychetský to řekl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který chce Suchánka na ústavního soudce navrhnout.

„Rozhodně jsem neměl žádné protestní návrhy. Myslím si, že to je docela reálný návrh, který má v Senátu šanci na úspěch,“ řekl k nominaci Rychetský. Podle předsedy Ústavního soudu se každý nový ústavní soudce většinou rád odstřihl od politiky. „Doufám, že i v tomto případě nastane stejná situace,“ dodal Rychetský.

Díky čtyřicetiletému Suchánkovi by soud mohl omladit. „Upřímně řečeno, možná, že by doktor Suchánek byl vhodnější až za nějaký čas z hlediska jeho věku. Na druhé straně s ohledem na to věkové složení Ústavního soudu je dobře, že tam přijde také někdo mladý. Nebudeme urnový háj aspoň,“ řekl Rychetský. Prezident Zeman navrhne Suchánkovo jmenování ústavním soudcem Senátu. Horní komora Parlamentu návrhy hlavy státu schvaluje.

Suchánek by mohl u Ústavního soudu vystřídat Dagmar Lastoveckou, které ve čtvrtek vypršelo funkční období. Podle původního prezidentova plánu měl někdejší primátorku Brna a senátorku za ODS nahradit šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček. Nezískal však podporu v Senátu ovládaného sociální demokracií.

Suchánek je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a od roku 2000 zde pracuje jako odborný asistent. V minulosti podle svého profesního životopisu působil jako poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha a ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích. Škromachovi jako místopředsedovi Senátu radí i nyní. Suchánek je také koncipientem v Advokátní kanceláři Petržílek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!