Šéf litoměřické věznice byl obviněn. Zřejmě z uplácení | E15.cz

Šéf litoměřické věznice byl obviněn. Zřejmě z uplácení

Šéf litoměřické věznice byl obviněn. Zřejmě z uplácení
Tomáš Líbal, Vezeňská služba
• 
ZDROJ: Vězeňská služba

ČTK

Ředitel litoměřické vazební věznice Tomáš Líbal, jehož v pondělí zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), byl obviněn. Potvrdil to žalobce Petr Dušek z krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích.

Z jakého trestného činu byl někdejší ekonomický náměstek Vězeňské služby Líbal obviněn, žalobce neupřesnil. Generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek ale v pondělí uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet.

„Je domluveno, že GIBS zítra (ve středu) podá návrh na uvalení vazby a dozorová státní zástupkyně rozhodne, zda jej dál postoupí soudu nebo ne,“ cituje Duška server Novinky.cz. Dušek řekl, že jihočeské státní zastupitelství věc řeší v souladu s místní příslušností, protože „skutek se stal v obvodu Krajského státního zastupitelství České Budějovice“.

Peníze za funkce

Ondrášek v pondělí novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní.

„Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun,“ tvrdí.

Podezřelé zakázky

Kromě údajného vydírání se kauza týká i některých zakázek Vězeňské služby. Jejich počet nechtěl Ondrášek upřesnit, aby neohrozil šetření inspekce. Stejně tak odmítl jmenovat konkrétní lidi. Líbal, který na generálním ředitelství působil za Ondráškova předchůdce Petra Dohnala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Ondrášek jeho místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

„Mohu pouze potvrdit, že ve vztahu k Vězeňské službě provádí Generální inspekce bezpečnostních sborů úkony trestního řízení,“ uvedla v pondělí bez dalších podrobnosti mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!