Seznam.cz mění vedení. Generálního ředitele Zimu nahradil výkonný šéf Feix | E15.cz

Seznam.cz mění vedení. Generálního ředitele Zimu nahradil výkonný šéf Feix

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Internetová jednička Seznam.cz zrušil funkci generálního ředitele, kterou zastával Pavel Zima. Ten bude místopředsedou představenstva. Každodenní chod firmy bude z obnovené funkce výkonného ředitele řídit dosavadní zástupce generálního ředitele Michal Feix. Seznam.cz to oznámil na svém blogu.

Zima, který byl nejvyšším výkonným manažerem Seznamu přes deset let, se bude jako místopředseda představenstva soustředit na strategické vedení společnosti. Bude také spolupracovat na dalších projektech majitele Seznamu a předsedy představenstva Iva Lukačoviče, od kterého výkonné vedení v roce 2006 převzal. Roli obsahového ředitele od Zimy převezme Igor Kalaš z oddělení rozvoje podnikání.

Seznam.cz na jaře rozšířil počet členů představenstva ze tří na pět. Na místo v představenstvu uvolněné po Feixovi přejde bývalý šéf vývoje Seznamu a Lukačovičův spolupracovník Ondřej Procházka.

Lukačovič znovu ovládá kompletní Seznam.cz

Lukačovič počátkem letošního roku koupil zpět třicetiprocentní podíl v Seznamu.cz od fondů Tiger Holding Four a Miura International a znovu ovládá 100 procent ve firmě. Seznam provozuje stejnojmenný vyhledávač, mapový server Mapy.cz, zpravodajské Novinky.cz, oborové weby a videoportál Stream.cz.

V květnu začal více pronikat na televizní obrazovky. Obsah, který je dostupný na internetu, začal nabízet prostřednictvím hybridního vysílání v chytrých TV v rámci běžné nabídky televizních programů. Od podzimu nabízí vlastní video zpravodajství.

Loni dosáhl Seznam rekordních tržeb 3,41 miliardy korun. Zisk před zdaněním stoupl o desetinu rovněž na rekordních 1,25 miliardy korun. Nejvíce se na růstu obratu podílely příjmy z reklamy ve vyhledávání, tedy z reklamního systému Sklik.

Seznam.cz funguje od května 1996, je jedničkou českého internetu

Historie: Nejnavštěvovanější český server založil Ivo Lukačovič v květnu 1996, vzorem stránky byl vyhledávač Yahoo. Podobně jako řada jiných internetových průkopníků Lukačovič kvůli práci nedostudoval vysokou školu (ČVUT), první čtyři roku Seznam.cz provozoval jako živnostník. Teprve v roce 2000 se Seznam.cz transformoval na akciovou společnost, což souviselo s prodejem menšinového podílu švédské firmě Spray, později tyto akcie převzaly další fondy. Zahraničním akcionářům patřilo 30 procent Seznamu.cz až do začátku letošního roku, kdy akcie odkoupila sama firma. Lukačovič tak dnes ovládá celou společnost.

Předmět činnosti: Server Seznam.cz funguje nejen jako internetový vyhledávač, ale nabízí i bezplatné e-mailové schránky, zpravodajství, mapový server Mapy.cz, videoportál Stream.cz nebo srovnávač cen Zboží.cz.

Postavení na trhu: Seznam.cz je jedničkou českého internetu, podle měření Netmonitor měl letos v říjnu 6,25 milionu reálných uživatelů (na této úrovní se pohybuje dlouhodobě).

Hospodářské výsledky: V roce 2015 společnost zvýšila tržby o devět procent na 3,41 miliardy korun, zřed zdaněním stoupl o desetinu na 1,25 miliardy korun.

Základní kapitál: 3 720 000 korun

Počet zaměstnanců: 1100 (přibližně)

Ostatní:

- Na počátku nejúspěšnějšího českého vyhledávače stál Jára Cimrman. Právě tomuto univerzálnímu géniovi věnoval Lukačovič svou první webovou stránku, kterou vytvořil jako student programování na ČVUT.

- Už ve druhém roce své existence nabídl Seznam.cz uživatelům možnost zřídit si bezplatnou e-mailovou schránku. Rovněž spustil zábavní server Novinky.cz, který se později změnil na zpravodajský web, na jehož provozování od roku 2003 spolupracuje s deníkem Právo. Letos v říjnu pak Seznam.cz spustil vlastní zpravodajskou produkci.

- Větší důraz na obsah začala firma klást už dříve, na jaře 2011 například zcela ovládla videoportál Stream.cz, do kterého vstoupila už v roce 2007. Videoobsah je dostupný nejen na počítačích nebo mobilních telefonech, ale také na chytrých televizních na platformě HbbTV.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video