Sobotka: Zákon o tržní síle zabránil neférovému jednání řetězců | E15.cz

Sobotka: Zákon o tržní síle zabránil neférovému jednání řetězců

Hypermarket Globus
Hypermarket Globus
• 
ZDROJ: Packa via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zákon o tržní síle kultivuje vztahy řetězců a dodavatelů a pro Českou republiku je nezbytný. Shodli se na tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Agrární komory Miroslav Toman. Během pěti let, kdy zákon v České republice platí, se podle premiéra podařilo zastavit neférové jednání velkých obchodních řetězců vůči menším dodavatelům. Novela zákona, která prošla druhým čtením ve Sněmovně, má podle Sobotky slušnou šanci na schválení.

„Vyplatilo se mít tento zákon a je na nás, abychom ho zpřesnili a vylepšili a zajistili jeho lepší vymahatelnost,“ řekl premiér. Zpřesnění a zlepšení zákona má zajistit vládní novela, která podle Sobotky získala dostatečnou podporu ve Sněmovně. „Ukázalo se, že zákon má slušnou šanci na to, aby byl přijat,“ uvedl.

Premiér zdůraznil, že zákon hlídá řetězce, aby nezneužily své postavení na trhu a při obchodování s menšími dodavateli jednaly férově. Varoval před snahou zákon zrušit. „Předpokládám, že (řetězce) stojí za poslaneckým návrhem na jeho zrušení. Pokud by k tomu došlo, pak budeme patřit mezi jednu z mála zemí, která takovouto regulaci nemá,“ upozornil.

Komory vládní novelu podporují, řetězce kritizují

Vládní novelu zákona podporují Potravinářská komora i Agrární komora ČR. Předseda Agrární komory Toman zdůraznil, že by novela mohla vést ke snížení cen.

To ale zpochybňují obchodní řetězce. Ty naopak jiř dříve varovaly, že norma může ohrozit jejich podnikání v Česku, zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Proti navrhovaným změnám v zákoně se staví Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle něhož z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé.

Nový pojem nákupní aliance

Vládní předloha mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití a zavádí pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih. Dosavadní vymezení pojmu významné tržní síly dává podle antimonopolního úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje podle něj nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně. Novela těchto šest příloh ruší a zneužití významné tržní síly definuje obecněji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video