Soud chce za Rathovo propuštění 14 milionů | E15.cz

Soud chce za Rathovo propuštění 14 milionů

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obviněný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) zatím zůstává ve vazbě. Soudce za jeho propuštění požadoval kauci 14 milionů korun. Rathovi právníci si vzali tři dny na rozmyšlenou.

Podle soudce Jiřího Wažika se nerozhodovalo o tom, zda bude Rath skutečně z vazby propuštěn, i když kauci složí. O tom bude rozhodovat v září.

Kauci za Ratha nabídla poslancova přítelkyně a matka jednoho z jeho synů Renata Horká a jeho otec. Za jeho propuštění na svobodu ale každý z nich chtěl složit jen půl milionu korun. Podle jednoho z poslancových advokátů Adama Černého nejsou sami schopni za Ratha 14 milionů zaplatit. „My jsme si ponechali lhůtu, aby klient usoudil, zda je možné někoho sehnat, kdo ty peníze za něj složí,“ řekl po skončení jednání

OBRAZEM: Kauza Davida Ratha dala vzniknout řadě vtipů:

Rath je podle Černého z výsledku naprosto zkroušený. „To je částka, která v podstatě byla úplně mimo jeho představy,“ uvedl právník. Peníze musí bývalý hejtman či jeho známí u soudu složit do 3. září, kdy bude další vazební zasedání. „Ta částka odráží závažnost trestné činnosti, která byla spáchána. A to nejen samotnou výši škody, ale v konkrétním případě i v jaké pozici se obviněný v té době nacházel. Zároveň odráží jeho příjmové možnosti, respektive příjmové možnosti osob, které jsou ochotny peněžitou záruku složit, a jako třetí faktor odráží důvodnost těch obav z naplnění vazebních důvodů,“ prohlásil Wažik.

Písemně se za politika zaručilo přes 30 lidí, mimo jiné poslanec strany LEV 21 Jiří Šlégr.

Rath je v současné době ve vazbě ze dvou důvodů - aby nemohl utéct a aby nepokračoval v trestné činnosti. Minulý týden mu vypršela zákonná tříměsíční lhůta pro třetí důvod vazby - možné ovlivňování svědků. Proto také již může za své propuštění nabízet záruky.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video