Soudce Havlín dostal 6,5 roku vězení za přijímání úplatků | E15.cz

Soudce Havlín dostal 6,5 roku vězení za přijímání úplatků

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vede trestní řízení proti soudci Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeji Havlínovi (na archivním snímku z 24. ledna 2006). Soud to uvedl v tiskovém prohlášení. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové se řízení týká více osob z justičního prostředí. Havlína loni Nejvyšší správní soud kárně potrestal snížením platu za to, že se snažil ovlivňovat proces Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vede trestní řízení proti soudci Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeji Havlínovi (na archivním snímku z 24. ledna 2006). Soud to uvedl v tiskovém prohlášení. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové se řízení týká více osob z justičního prostředí. Havlína loni Nejvyšší správní soud kárně potrestal snížením platu za to, že se snažil ovlivňovat proces Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud uložil bývalému soudci Ondřeji Havlínovi 6,5 roku vězení za korupci. Obhájce pro Havlína žádal podmínku, státní zástupkyně šestiletý trest. Soudce Havlín podle obžaloby nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, konkrétně šlo o ohrožení pod vlivem návykové látky. Ovlivňování bylo údajně doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastnil a rozhodl se nevypovídat.

Havlín také musí zaplatit 350 tisíc korun, jinak by mu byl uložen další, patnáctiměsíční trest, a také mu propadne nelegálně držená zbraň. „Musím se poradit se svým klientem, abych věděl co si přeje, nevím, co čekal on,“ řekl po vynesení rozsudku novinářům Havlínův obhájce Michal Hráský. Trest Havlína byl o půl roku vyšší než navrhovala státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Tento výrok soudu jasně deklaruje, že korupce v justici, to je spojení, které je neslučitelné. Na druhou stranu tento proces ukázal, že systémové mechanismy fungují, neboť dva příslušníci justice, státní zástupce a soudce, byli odsouzeni, i když nepravomocně,“ uvedla Bradáčová.

Podle soudce byl tím, kdo byl aktivní, Havlín. Hrozilo mu až deset let vězení. „Trest soud nepovažuje za exemplární,“ okomentoval verdikt soudce Petr Sedlařík. V případu bylo obžalováno dalších šest mužů včetně státního zástupce Františka Fialy, advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Těm soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Fialovi uložil trest vězení tři roky a deset měsíců, Šteflovi 2,5 roku vězení se čtyřletou podmínkou. Bradáčová i obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zatím se nikdo z nich neodvolal

Rozsudek si dnes osobně přišli vyslechnout jen Štefl a Ludvík Sýkora, který se podle měl podílet na zprostředkování úplatků.

Hrozilo až deset let

Soudce byl odsouzen za podplácení, nadržování, zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatků, nepřímého úplatkářství a nedovolené ozbrojování. Fiala se podle rozsudku dopustil také zneužití pravomoci, nadržování a přijetí úplatků. Matějka se také podle rozsudku měl dopouštět nepřímého úplatkářství. Známý Havlína Gejza Berky dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého.

Soudce Havlín byl odsouzen za podplácení, nadržování, zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatků, nepřímého úplatkářství a nedovolené ozbrojování. Fiala se podle rozsudku dopustil také zneužití pravomoci, nadržování a přijetí úplatků. Matějka se podle rozsudku dopustil nepřímého úplatkářství a soud mu udělil sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Známý Havlína Gejza Berky dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Dalším odsouzeným byl Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil trestní řízení. Soud Kříže poslal na 10 měsíců do vězení.

Nepřípustný kontakt

U kladenského soudu už dříve zmínil jeden z obhájců praxi, kdy se obhájci běžně domlouvali i se soudcem na výši částky, kterou obvinění nebo podezřelí dobrovolně odvedou na dobročinnou nadaci. To jim v kombinaci s uznáním viny a zaplacením škody mohlo přinést zastavení trestního řízení.

Podle trestního řádu není kontakt obhájce a soudce v přípravném řízení přípustný, pokud se nejedná o takzvané kontradiktorní řízení, například tedy řízení o vazbě nebo o opravných prostředcích. Někteří Havlínovi známí u soudu také tvrdili, že si k němu chodili pro rady. Že upláceli, popřeli.

O rozdělení peněz přímo mluvil

V tomto případě se ale podle soudce Petra Sedlaříka o konzultace nejednalo. Popisovaný postup označil za skandální. Trestní řád zná takzvanou dohodu o vině a trestu, která umožňuje usnadnění trestní proces pro obviněného. Ta ale probíhá tak, že je u jednoho stolu státní zástupce, obžalovaný, jeho obhájce, případně poškozený. Její sjednávání se protokoluje.

Z odposlechů navíc vyplývá, že se soudce vyjadřoval o rozdělení desetitisícových částek mezi něj, zprostředkovatele a státního zástupce, který by mohl trestní řízení ovlivnit. Soudci a státnímu zástupci hrozilo za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozilo až šestileté odnětí svobody. Po zadržení se Havlín doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých byl nyní obžalován.

,

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video