Speychal kvůli kauze ČKD Praha DIZ do vazby nepůjde, rozhodl soud

Záběry loňského zásahu policie a finanční správy ve firmě ČKD Praha DIZ

Záběry loňského zásahu policie a finanční správy ve firmě ČKD Praha DIZ Zdroj: Profimedia.cz

Obvodní soud pro Prahu 9 nevyhověl návrhu státní zástupkyně, která požadovala uvalení vazby na miliardáře Petra Speychala obviněného v daňové kauze kolem firmy ČKD Praha DIZ. Informaci potvrdil ČTK mluvčí soudu Lukáš Bernat. Doplnil, že soud v případu rozhoduje o celkem pěti návrzích na vzetí do vazby.

"Můžeme potvrdit, že pan Speychal do vazby vzat nebyl, protože soud k tomu neshledal důvody," uvedl Bernat.

"Důvodem (návrhu na vazbu) prý byla obava, že uprchne nebo bude ovlivňovat svědky. Soud to odmítl, neboť kauza se vyšetřuje již mnoho let a nic takového se dosud nestalo. Soud vyjádřil i jistou pochybnost o konstrukci obvinění," sdělil ČTK Speychalův advokát Josef Monsport.

V souvislosti se strojírenskou firmou ČKD Praha DIZ policie v úterý obvinila 22 lidí ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Stíhaným hrozí pět až deset let vězení.

Speychala zadržela policie v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur už v roce 2014. Po podání vysvětlení byl ale podnikatel propuštěn bez obvinění. O dva roky později provedli protikorupční policisté razii přímo v sídle ČKD Praha DIZ, kterou tehdy Speychal vlastnil.