Stát chce kontrolovat daně na dálku | E15.cz

Stát chce kontrolovat daně na dálku

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Komunikací přes datové schránky nebo e-maily hodlá stát kontrolovat fyzické osoby a firmy, zda správně odvádějí daně. Stejnou cestou by jim ukládal daňové doměrky. Korespondenční kontroly navrhuje ministerstvo financí v novele daňového řádu, kterou už schválila vláda. Odborníci i Hospodářská komora se obávají toho, že Finanční správa bude nové opatření zneužívat k příliš rychlému vyměřování doplatků daní.

Ministerstvo říká, že změna umožní lépe řešit situace, kdy dotyční neposkytují součinnost. „Zamezí obstrukčním praktikám a zjednoduší celý kontrolní proces, což by měl být benefit pro daňové subjekty i správce daně,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva.

„Opouští se rigidní a zastaralý koncept, kdy zahájení a ukončení daňové kontroly je nutné provést za osobní účasti daňového subjektu nebo jeho zástupce,“ dodal. Pokud norma projde parlamentem, bude správce daně buď osobně kontaktovat poplatníka jako nyní, anebo mu doručí oznámení.

„Bude záviset na druhu důkazních prostředků, které je nutné opatřit,“ řekl Vojtěch s tím, že například na dálku nelze učinit svědeckou výpověď. Dokumenty naopak je možné zasílat v elektronické podobě.

Komora daňových poradců považuje za klíčové, aby byl každý seznámen se všemi závěry a důkazy berních úředníků a ti následně neodmítali posuzovat protidůkazy.

„Už nyní jsme bohužel často svědky toho, že správce daně postupuje opačně a odvolací orgán v Brně pak musí tyto procesní chyby napravovat,“ řekl vedoucí sekce správy daní komory Tomáš Hajdušek. „Spatřujeme nebezpečí v tom, že korespondenční daňové kontroly tento nešvar ještě umocní,“ podotkl.

Kontroly na dálku ke kýženému zrychlení podle Hajduška nepovedou. „Námitky daňových subjektů se přenesou před odvolací orgán, což celé řízení naopak prodlouží,“ míní.

Mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro míní, že i dobře myšlená inovace může při svém praktickém naplňování selhat. „V tomto smyslu sdílíme obavy daňových poradců,“ konstatoval.

Finanční správa může zahájit daňovou kontrolu a doměřit daňovému subjektu daň po dobu tří let od termínu pro podání řádného daňového přiznání. Na základě zákonem stanovených důvodů lze však lhůtu prodloužit až na deset let. V Česku je jeden milion fyzických a přes čtyři sta tisíc právnických daňových subjektů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.