Glosa Petra Peška: Vděčná a horlivá ministryně | e15.cz

Glosa Petra Peška: Vděčná a horlivá ministryně

Petr Pešek

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Klára Dostálová je žena na svém místě. Ve vládě, kde sedí jako aktivní nestranička za ANO (mj. vedla kandidátku hnutí na Královehradecku), horlivě brání svého šéfa. A nepochybně i své vlastní křeslo. Zároveň je ale ztělesněním problému, pro který se vžilo pro někoho možná abstraktní označení „střet zájmů“.

Příkladem je obsáhlý rozhovor, který ministryně pro místní rozvoj poskytla Deníku N (neplacený úvod rozhovoru zde). V něm mj. mluví o odpovědi na předběžnou auditní zprávu z Bruselu, která pro jejího nadřízeného - šéfa hnutí ANO a předsedu vlády Andreje Babiše - nevyzněla zrovna příznivě. A jelikož nejlepší obranou je útok, tak „rozporujeme každou větu na každé stránce“ a oddálilo se poslání odpovědi, aby ji šlo „vyšperkovat“.

Přístup auditorů paní ministryně kritizuje jako „nestandardní“, zveřejnění jejich předběžné zprávy na žádost Senátu odmítá jako „porušování pravidel“. A vůbec: „Teď to ničemu neprospívá, protože řadový občan si z toho musí odnést, že evropské dotace jsou něco špatného.“

Když odmyslíme posledně citovanou odpověď, která zavání normalizačním slovníkem, je vlastně možné dát paní ministryni v mnohém za pravdu. Hájí dotace poslané do České republiky, pro českou firmu, snaží se odvrátit punc nespolehlivého příjemce i v zájmu ostatních firem.

První problém ale nastává, když se pozastavíme nad tím, koho vlastně brání. Zemi, za níž sedí ve vládě, a tudíž veřejný zájem? Soukromou firmu? Svého nadřízeného? Nebo vše dohromady? Situace, v níž se ocitla, je svým způsobem nezáviděníhodná. Především je to ale konkrétním příkladem střetu zájmů Andreje Babiše, který se přenesl až na vládní úroveň. Neboli, nejde o žádný abstraktní problém, o žádné obviňování jak z kolovrátku, o žádnou „účelovku“.

Je v zájmu ČR, aby se proti návrhu bruselské auditní zprávy ohradila, anebo aby naopak popsané problémy – například pokračující vliv Andreje Babiše na svěřenské fondy se zaparkovaným Agrofertem – řešila? Za současné mocenské konstelace jen akademická otázka…

Druhým problémem je, jak nepokrytě dává ministryně Dostálová najevo svojí strannost. Na jednu stranu je „bytostně přesvědčena, že v Čapím hnízdě se nestalo nic, co by bylo v rozporu s tehdejšími pravidly hry“. O pár otázek dříve ale v odpovědi, kde se hovoří o okatě účelovém vyčlenění farmy z Agrofertu, přiznává: „Detail projektu tak podrobně neznám.“ Či vzápětí, opatrněji, zda to byla
obvyklá praxe: „Neumím to takhle říci.“

V jednom má ale paní ministryně jasno. Pokud by došlo k obžalobě Andreje Babiše, „bylo by to neuvěřitelné“. A ona by v žádném případě neuvažovala o opuštění vlády. Pro premiéra musí být uklidňující, že alespoň v ministryni pro místní rozvoj má naprostou jistotu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video