Stát chce ušetřit za ambasády a agentury | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Stát chce ušetřit za ambasády a agentury

Pavel Otto

Pavel Otto

Posílení ekonomické diplomacie a třináct milionů korun úspor ročně by mělo přinést sestěhování kanceláří českých zastupitelských úřadů a státních agentur CzechTrade a CzechInvest v cizině. Podle plánu ministerstev zahraničí a průmyslu a obchodu, který má deník E15 k dispozici, se letos a v příštím roce chystají spojit svou adresu dotyčné instituce v jedenácti zemích a po roce 2020 v osmi.

 „Cílem je lépe koordinovat podporu našeho exportu,“ řekl šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Tam, kde to je možné a dává to smysl, umožníme pracovníkům ministerstva průmyslu, aby působili na českých ambasádách,“ dodal.

Data rezortu průmyslu hovoří o tom, že nyní jsou kanceláře agentur zaměřených na podporu českého obchodu a investic v Česku začleněny do velvyslanectví v pětadvaceti zemích z celkových 59, kde CzechTrade a CzechInvest působí. „V případě plánovaných sestěhování po roce 2020 je nutné zajistit odpovídající kapacity zastupitelských úřadů,“ uvedl David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva.

Nový šéf rezortu Karel Havlíček souhlasí s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO), že podpora vývozu je roztříštěná, a tím i zbytečně nákladná. „Zaprvé se musí cítit komfortně zákazník, tedy v tomto případě podnikatel. Státní agentury musejí být pod jednou střechou tam, kde se dá bezproblémově zaparkovat nebo dojet metrem a kde se příjemně jedná,“ řekl.

Montovny vychovaly manažery, říká ředitelka CzechInvestu Silvana Jirotková

Havlíček míní, že diplomaté mohou se zaměstnanci agentur sdílet zasedací a školicí místnosti a koncentrovat tak pomoc českým firmám pronikat na zahraniční trhy na jednom místě a v různých službách.

Cílem je i jednotná prezentace Česka v souladu s novou Inovační strategií ČR, jejímž je nový ministr průmyslu hlavním autorem. „Chceme dát najevo, že jsme zemí velkých možností, chceme přilákat zahraniční odborníky a zároveň udržet doma české experty,“ nastínil své plány.

Vládní strategie nefunguje, do EU míří stále větší díl českého exportu

Petříček je však rozhodně proti tomu, aby se přemístilo zastoupení agentur například z Chicaga do Washingtonu. „Ve velkých zemích, jako jsou Spojené státy, Čína nebo Rusko, není možné, abychom byli jako Česko reprezentováni jen v jednom městě,“ podotkl Petříček.

Kde se sestěhují ambasády, CzechInvest a CzechTrade
• 2019: Čína, Chile
• 2020: Argentina, Černá Hora, Čína, Izrael, Kanada, Rusko, Spojené státy americké, Španělsko, Thajsko, Ukrajina
• Po roce 2020: Austrálie, Ázerbajdžán, Belgie, Brazílie, Chorvatsko, Indonésie, Rusko, Srbsko
• Ve velkých zemích, jako jsou USA nebo Rusko, má ČR několik zastupitelských úřadů a kanceláří CzechTrade a CzechInvest. Stěhování se v nich proto uskuteční několikrát.
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!