Stát přispěje na rozvoj kinematografie 200 milionů ročně, souhlasila vláda | E15.cz

Stát přispěje na rozvoj kinematografie 200 milionů ročně, souhlasila vláda

ilustrační foto, film,
ilustrační foto, film,
• 
ZDROJ: Lukas Biba

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní fond kinematografie by měl pravidelně dostávat ze státního rozpočtu kolem 200 milionů korun ročně. Umožňuje to novela audiovizuálního zákona, kterou schválila vláda a nyní ji budou projednávat zákonodárci. Příští rok by mělo na výrobu nových českých filmů jít 180 milionů korun, řekl novinářům ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Novela také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře, aby natáčeli v Česku.

„Vláda zavádí novelou zákona o audiovizi velmi významnou změnu v podpoře českého filmového průmyslu ze strany státu. Poprvé dojde k systémové podpoře kinematografie ve formě pravidelné dotace,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Novela zajistí pro českou kinematografii stabilní zdroj financování, umožní výrobu náročnějších a koprodukčních děl i potřebnou propagaci českého filmu,“ dodal.

Podle Hermana bude tento pravidelný příspěvek určen přímo na financování českého filmu. „Schválení této naší novely zákona je skutečným průlomem v historii podpory českého filmu,“ tvrdí ministr. „Tato změna umožní plně využít kapacitu českého filmového průmyslu,“ doplnila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Poprvé dojde k systémové podpoře kinematografie ve formě pravidelné dotace

Druhou zásadní změnou je úprava poskytování filmových pobídek. V současné době se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo jít kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Na letošní rok se na pobídky počítá až s částkou 800 milionů korun.

Podle Ludmily Claussové z České filmové komise novela napomůže návratu velkých studií do České republiky. „Pobídky sice nějak fungovaly, ale v režimu neslučitelném s plánováním filmové výroby. Úprava pobídkového schématu tak, aby pro podávání žádostí byl otevřený celoročně a rozpočet se nevyčerpal hned v únoru, je nezbytný krok k plnému využití potenciálu našeho filmového průmyslu,“ řekla Claussová . Na nedávném setkání se zástupci největších studií a produkčních společností v Los Angeles se přesvědčila, že změna by mohla Česko vrátit mezi nejžádanější destinace pro natáčení v Evropě. Dosud jsou jimi Londýn, Berlín a Budapešť.

Útrata zahraničních produkcí v Česku od zavedení pobídek před čtyřmi lety roste. Letos eviduje fond kinematografie zájem o pobídky za 1,2 miliardy korun. Jde o 71 zahraničních a domácích projektů s termínem natáčení 2015-2016.

Při současném rozpočtu na filmové pobídky ve výši 800 milionů korun je Česko schopno ročně přilákat investice přesahující čtyři miliardy

„Při současném rozpočtu na filmové pobídky ve výši 800 milionů korun je Česko schopno ročně přilákat investice přesahující čtyři miliardy; náš filmový průmysl by však byl schopen obsloužit větší poptávku. Je škoda této kapacity nevyužít a 'posílat' producenty ke konkurenci,“ komentovala to Fraňková. V příštích šesti měsících se v Česku chystá několik projektů. V první půli července se začne natáček snímek Velké Británie, Francie a ČR Anthropoid o atentátu na Heydricha. Začátkem června se ozvala první klapka akčního seriálu Legends z produkce Fox 21 se Seanem Beanem. V září začne natáčení dramatu The Zookeeper’s Wife s Jessicou Chastainovou.

Novela by měla přinést také větší transparentnost rozhodování členů rady fondu. „Bude zveřejňováno bodové hodnocení každého radního v případě každého posuzovaného projektu. Každý bude muset obhájit své rozhodnutí,“ uvedla k tomu ředitelka fondu kinematografie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video