Stát uhájil 3,6 miliardy korun. Vyhrál mezinárodní spor o regulaci hazardu

Ministr financí Zbyněk Stanjura (13.5.2023)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (13.5.2023) Zdroj: Foto Blesk - Renata Matějková

Stát uspěl v mezinárodní arbitráži s kyperskými firmami z české skupiny Synot o 3,6 miliardy korun kvůli omezení hazardních her. Uvedlo to na svém webu ministerstvo financí. Firmám WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited vadilo zrušení povolení pro provozování videoloterijních terminálů. Se státem kvůli tomu vedly arbitráž od roku 2015. Majitel Synotu Ivo Valenta řekl, že rozhodnutí zatím nechce komentovat.

„Vítězství v této arbitráži je pro český stát obzvláště dobrou zprávou. Zaprvé uhájí státnímu rozpočtu vysokou sumu 3,6 miliardy korun a zadruhé potvrzuje legitimní právo státu a samospráv na přiměřenou regulaci hazardu,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Aktuálně se detailně seznamujeme s rozhodnutím arbitrážního tribunálu, a blíže se proto nyní k uvedené záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ řekl dnes majitel skupiny Synot Valenta.

Ministerstvo původně vydávalo od roku 2004 licence na provoz terminálů na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Společnosti Synotu pak v arbitráži tvrdily, že se jednalo o nečekanou změnu, která v rozporu s mezinárodními dohodami poškodila investice firem.

Mezinárodní rozhodčí tribunál podle ministerstva uznal, že česká úprava nechránila zcela řádně nabytá práva žalujících firem vzhledem k absenci přechodného období po zásahu Ústavního soudu. Zároveň ale konstatoval, že firmy fakticky měly přechodné období, než byla povolení pro terminály zrušena, a toto období poskytlo přiměřenou ochranu práv firem. Všechny nároky proti České republice tak byly zamítnuty.

Ústavní soud nejprve v roce 2011 rozhodl, že videoloterijní terminály spadají pod širší definici výherních hracích přístrojů, a obce proto mohou jejich provoz regulovat vyhláškami. Soud také stanovil ministerstvu financí povinnost podle loterijního zákona zrušit povolení k provozování terminálů, pokud je v rozporu s vyhláškou obce. Novela loterijního zákona účinná od roku 2012 pak výslovně uznala právo obcí regulovat terminály prostřednictvím vyhlášek, ale nově stanovila přechodné období tří let pro již povolené terminály. Přechodné období však bylo v roce 2013 Ústavním soudem zrušeno.

Skupina Synot podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty působí ve více než 40 zemích světa a její roční obrat se pohybuje v miliardách korun. Kromě loterního průmyslu a dodávek IT technologií, softwarových řešení a herních zařízení se věnuje i cestovnímu ruchu, sportu či mediálním aktivitám.

Úspěch ve sporu s firmami Synotu je jednou z největších výher státu v mezinárodních arbitrážích v posledních letech. Loni stát vyhrál arbitráž, ve které společnost Alcor Holdings ze Spojených arabských emirátů žádala 483 milionů korun za využívání pozemků pod veřejnými komunikacemi v Praze. Předloni uspělo Česko v arbitráži se švýcarskou firmou Pawlowski AG o 5,2 miliardy kvůli developerskému projektu v Praze a také v arbitráži s nizozemskou firmou Fynerdale Holdings o 2,4 miliardy kvůli obchodu s mákem.