Tomáš Tomeček míří ve své závodní tatře do afrického Dakaru úplně sám | e15.cz

Tomáš Tomeček míří ve své závodní tatře do afrického Dakaru úplně sám

Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stále populárnější dálková soutěž Africa Eco Race, která navazuje na původní africkou rallye Dakar, se přehoupla do své druhé poloviny a Tomáš Tomeček sedlající svou stoprocentní Tatru T 815 se drží na výborném druhém místě. A co více, jako první kamioňák v historii dálkových rallye bojuje s náročným terénem v kabině svého vozu úplně sám.

V úterý 9. ledna se jela už 7. etapa závodu Africa Eco Race v níž tatrovák tělem i duší Tomáš Tomeček z týmu Promet/Czechoslovak Group dojel na 3. místě a celkově se drží na 2. pozici. Na účastníky těžké rallye, která se už tradičně koná v severní Africe ve stopách původní rallye Dakar (pamětníci ji znají i jako rallye Paříž-Dakar), čeká ještě pět etap, než spatří vytoužený cíl v senegalském hlavním městě Dakaru.

Tomáš Tomeček je zkušený matador dálkových soutěží, má na svém kontě už dvacet dva startů, z toho jako pilot dosáhl s tatrou na Dakaru stříbrné i bronzové příčky a jako navigátor stanul na stříbrném a také na tom nevyšším zlatém stupni vítězů. V rámci Africa Eco Race vyhrál třikrát, dvakrát skončil druhý a dvakrát třetí, vždy za volantem své Tatry T 815 s tatrováckým dvanáctiválcem.

Letošní africká soutěž je však pro Tomáše Tomečka další výzvou. Rozhodl se totiž vyrazit se svým kamionem do dun i na zrádné pisty bez posádky, na trati tedy musí řešit vše sám, stejně jako motorkáři. Nikdo to před ním nezkusil, ale přesto se Tomáši Tomečkovi daří a drží se v čele soutěže. Před ním jede jen další ze známých dálkových jezdců Gerard De Rooy.

Autor: Tým Tomáše Tomečka

K navigaci Tomeček používá stejný roadbook, jaký mají na svých strojích motorkáři: „Zjistil jsem, že motorkáři to mají úplně jinak, jsou daleko svobodnější. Moc se mi to líbí, tohle jsem si vždycky přál.“ 

Pokud byl někdo k Tomečkovu „sólu“ skeptický, tak od druhé etapy, kdy se probojoval z devátého místa na druhé, nenechává svými předními umístěními nikoho na pochybách, že je ostříleným veteránem dálkových rallye.

Také se potvrzuje, že jeho Tatra T 815 s originálním tatrováckých vzduchem chlazeným motorem připravovaná i za podpory kopřivnické automobilky Tatra Trucks je stále výkonným soutěžním nářadím. A navíc spolehlivým, mechanici týmu Promet/Czechoslovak Group dělají na soutěžní tatrovce jen běžnou údržbu a mění opotřebované pneumatiky.

Autor: Tým Tomáše Tomečka

Nicméně závod ještě není u konce a na otázku, zda chce jezdit v kabině sám i v budoucnu, Tomáš Tomeček odpověděl: „Je to živé, to teď vůbec nevím. Ale jsem velmi příjemně překvapen, fakt se mi to líbí. Takže by to šlo, ale nechci zatím vůbec nic předjímat.“

Tradičními hlavními sponzory a podporovateli závodního týmu Tomáše Tomečka jsou skupina Promet a holding Czechoslovak Group, jehož součástí je i kopřivnická Tatra Trucks.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video