Údajné podplácení Michálka Drobilem bude znovu řešit policie | E15.cz

Údajné podplácení Michálka Drobilem bude znovu řešit policie

Pavel Drobil
Pavel Drobil
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Policie případ odložila v polovině června, Zeman však v rámci takzvané kontroly skončené věci dospěl k závěru, že rozhodnutí o odložení bylo předčasné. Policie má doplnit dokazování. Drobil věří, že bude poté definitivně očištěn.

Zeman případ vrátil na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. „Policii České republiky bude uloženo doplnit dokazování podle konkrétních závěrů provedené prověrky, neboť za současného stavu nelze ve věci rozhodnout. Teprve po doplnění dokazování bude možno učinit závěr, zda je dáno důvodné podezření ze spáchání trestného činu konkrétní osobou. Nejvyšší státní zastupitelství v této věci nepředjímá další procesní postup a upozorňuje na nutnost respektování presumpce neviny,“ uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

„Pokud je tomu takto, potom závěr NSZ vítám, neboť je z něj zřejmé, že nebylo zejména možné rozhodnout o mém obvinění z trestného činu. Věřím, že po doplněném prověřování budu definitivně očištěn od všech Michálkových nařčení, a zejména skončí spekulace o zasahování do vyšetřování,“ reagoval prostřednictvím SMS Drobil.

Protikorupční policie v červnu případ odložila s tím, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Mezi státním zastupitelstvím a policií pak ale vypukl spor o to, kdo za odložením kauzy stojí.

Podle tehdejšího vyjádření mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové se policie ztotožnila se závěrem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z korupce.

S tím však protikorupční útvar nesouhlasil. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami prý byli jiného názoru. Martinec již dříve také avizoval, že pokud NSZ kauzu znovu otevře, policie bude žádat o vydání místopředsedy ODS Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity.

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video