Ukrajina se koncem roku vrátí k růstu, předpovídá tamní centrální banka | E15.cz

Ukrajina se koncem roku vrátí k růstu, předpovídá tamní centrální banka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská ekonomika bude po většinu letošního roku pokračovat v těžkém propadu a k růstu se vrátí v posledním čtvrtletí. Předpověděla to ukrajinská centrální banka. Loni se hrubý domácí produkt Ukrajiny propadl o 6,8 procenta pod tlakem politických otřesů, finančních potíží a povstání separatistů v průmyslových regionech na východě země.

V prvním čtvrtletí banka čeká mezičtvrtletní propad o 15 procent, tedy stejným tempem jako v posledním čtvrtletí loňského roku. V dalších dvou kvartálech se pokles bude postupně zpomalovat na 10,2 procenta a 5,7 procenta. V závěru roku by měla ekonomika zaznamenat dvouprocentní růst, uvedla banka podle agentury Reuters.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že ukrajinské hospodářství v celém letošním roce klesne o 5,5 procenta. Očekává, že k růstu se země vrátí v příštím roce.

Ukrajina v březnu dostala od MMF prvních pět miliard dolarů (asi 128 miliard korun) z dohodnutého úvěrového programu, který má Kyjevu pomoci odvrátit státní bankrot. Program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů. Půjčka od MMF má otevřít cestu k úvěrům od jiných zahraničních věřitelů a celková pomoc by tak během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video