ÚOHS se zaměří na kartely. Letos kvůli nim už zahájil šest správních řízení | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

ÚOHS se zaměří na kartely. Letos kvůli nim už zahájil šest správních řízení

ÚOHS se zaměří na kartely. Letos kvůli nim už zahájil šest správních řízení
Budova ÚOHS v Brně
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Mládá fronta E15

ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) letos zahájil šest správních řízení v oblasti kartelových dohod. Loni to byly za celý rok čtyři. Naopak klesl počet šetření v sídle firem z 15 na osm. Na odborné konferenci v Brně to řekl místopředseda ÚOHS Michal Petr.

Antimonopolní úřad dlouhodobě uvádí, že se chce na odhalování kartelových dohod zejména při zadávání veřejných zakázek více zaměřovat.

Podle Petra se kartely týkají i zakázek, které zadávají malé obce. „Soutěžní právo se netýká jen velkých firem, ale každodenního života,“ uvedl Petr. Jako případ uvedl kartel v oblasti požární techniky. Úřad firmám Perspekta a Požární bezpečnost udělil pokutu v souhrnné výši téměř jeden milion korun. Firmy koordinovaly své nabídky v tendrech na dodávky. Společnosti s antimonopolním úřadem spolupracovaly a pokuty jim byly proto sníženy o pětinu. Úřad chce letos ještě několik podobných případů dokončit.

Sedm kartelových rozhodnutí

V oblasti kartelů ÚOHS letos vydal celkem sedm rozhodnutí, loni to bylo pouze jedno. Petr uvedl, že se úřad bude věnovat i takzvaným vertikálním kartelům, tedy dohodám mezi výrobci a jejich odběrateli. Podle Petra také vertikální dohody mohou vést k narušení soutěže, zejména pokud se jedná o jednání podniků, které jsou dostatečně silné. Případy, které ÚOHS v této oblasti šetří, mohou podle Petra ovlivnit nejen český, ale i unijní trh.

Nižší je aktivita úřadu v kontrole chování společností, které mají na trhu dominantní postavení. Dlouhodobě otevírá úřad jedno takové správní řízení ročně. Stejně je tomu i v letošním roce. Řízení, které ÚOHS otevřel, se týká energetiky. Ta je spolu s dopravou v čele zájmu úřadu v posledních letech. „Do budoucna bychom se rádi věnovali i jiným oblastem,“ dodal Petr.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!