ÚS uložil komunistům pokutu 100 tisíc, nepřišli na jednání

Ústavní soud

Ústavní soud Zdroj: ctk

ČTK
Ústavní soud (ÚS) uložil skupině opozičních poslanců zastupované předsedou KSČM Vojtěchem Filipem pokutu 100 tisíc korun. Jako jediní z účastníků řízení trvali na uskutečnění veřejného jednání o 14 reformních zákonech. Nakonec se ale z jednání omluvili a do Brna dnes nepřijel žádný jejich zástupce. Uložení pokuty oznámil na začátku jednání předseda soudu Pavel Rychetský. V praxi ÚS jde o výjimečný krok.

Pokutu musí společně zaplatit 41 poslanců, které Filip zastupoval. Skupinu tvoří celý poslanecký klub komunistů, jichž ve Sněmovně zasedá 26. K podání návrhu na zrušení právních předpisů však zákon o Ústavním soudu vyžaduje alespoň 41 podpisů. Proto komunistům vypomohli sociální demokraté. Pod stížností jsou za ČSSD podepsáni například Vítězslav Jandák nebo Milada Emmerová, jež se po senátních volbách přesunula do horní parlamentní komory. Pokud by se pokuta dělila rovným dílem, zaplatí každý signatář 2439 Kč.

Kdyby Filipova skupina na veřejném jednání netrvala, nemuselo se vůbec konat. Soud by tak mohl rovnou vyhlásit nález, zdůraznil dnes Rychetský. Všichni ostatní účastníci řízení se veřejného jednání zřekli. Skupina poslanců vedená Filipem se omluvila až dnes ráno.

Reformními zákony se Ústavní soud zabývá na základě stížnosti sociálních demokratů, kteří požadují jejich zrušení kvůli vadné schvalovací proceduře v Poslanecké sněmovně. Po návrhu ČSSD obdržel ÚS ještě podněty od další skupiny poslanců zastoupené Filipem, která žádala zrušit celý zákon o zdravotních službách, a skupiny senátorů, která napadla některé paragrafy téhož zákona. ÚS jejich návrhy odmítl, ale komunisty i senátory přizval jako vedlejší účastníky prvního řízení, a bude se tak dnes zabývat i jejich argumenty.

Za sociální demokraty přijel k ÚS předseda jejich poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Opoziční senátoři se nechali zastupovat právníkem Janem Machem. Poslaneckou sněmovnu zastupuje poslanec Marek Benda (ODS), Senát reprezentuje jeho místopředsedkyně Alena Gajdůšková (ČSSD).

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise