Ústavní soud dnes rozhodne o nadstandardech ve zdravotnictví | e15.cz

Ústavní soud dnes rozhodne o nadstandardech ve zdravotnictví

Brněnská budova Ústavního soudu ČR
Brněnská budova Ústavního soudu ČR
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústavní soud se dnes vyjádří k zavedení základu a nadstandardu ve zdravotní péči. Rozhodne také o zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Návrh na zrušení několika sporných paragrafů první části zdravotní reformy podalo před časem 51 poslanců ČSSD zastoupených předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

Výtky se týkají zákona o veřejném zdravotním pojištění. Norma umožnila rozdělení péče na „základní“ a „ekonomicky náročnější“. Pokud jsou ve vymezených situacích dvě rovnocenné alternativy léčby, může si pacient zvolit základní či nadstandardní. Pak ale pojišťovna uhradí levnější variantu. Rozdíl zaplatí pacient.

Sociální demokraté kritizují také zvýšení poplatku za lůžkovou péči v nemocnici z 60 na 100 korun za den. Stokoruna může mít podle ČSSD pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný „rdousící efekt“, což je termín zavedený ústavními soudci v jejich prvním nálezu o poplatcích ve zdravotnictví. Další sporné paragrafy upravují pravomoc pojišťoven ukládat až milionové pokuty poskytovatelům péče, a to například za to, že nevybírají od pacientů regulační poplatky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video