Mzdy v Česku vzrostly za dekádu nejvíce v regionu | E15.cz

V Česku za posledních deset let vzrostly mzdy výrazně více než na Slovensku či v Německu

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Za poslední dekádu vzrostly mzdy v Česku o 51 procent, což je v porovnání se sousedními státy nejvíce. Mzdy v tuzemsku rostou téměř dvakrát rychleji než v Německu nebo na Slovensku. Vyplývá to z analýzy brokerské společnosti Purple Trading. Z pohledu růstu mezd jsou na tom nejhůře země platící eurem.

Nejpomalejší růst mezd je v Německu, kde to bylo za posledních deset let o 26,5 procenta, což je téměř dvakrát méně než v Česku. Následuje Slovensko s růstem o 27,1 procenta, kde tempo výrazně zpomalilo v roce 2008 právě s nástupem eura, a Polsko s 34 procenty. Rakousku vzrostly mzdy od roku 2010 o 36,9 procenta.

Nominálně je Česko hluboko pod Německem, kde hrubá měsíční mzda dosahuje 106 436 korun, což je o 193 procent více než v Česku. Následují Rakousko s průměrnou mzdou 100 321 korun a Česko s 34 271 korun. V Polsku je měsíční mzda 29 591 korun a na Slovensku 27 025 korun, tedy o 13,7 procenta, respektive 21,1 procenta méně než v tuzemsku.

Pod silným růstem mezd se vedle napjatého trhu práce podle analýzy podepsala inflace, která v Česku dosahuje nejvyšších úrovní ve střední Evropě, aktuálně 2,9 procenta. V Německu je naopak růst cen velmi pomalý a uprostřed pandemie čelí největší evropská ekonomika dokonce deflaci 0,2 procenta.

"Právě inflace může napovědět, kam se budou mzdy ubírat. Za posledních několik let jsme se měli velmi dobře, nicméně produktivita někdy nekopírovala mohutný růst mezd. V důsledku restriktivních opatření lze očekávat v příštím roce spíše stagnaci růstu mezd, a to nejen v Česku, ale také v ostatních evropských ekonomikách," uvedl analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery