V prvním čtvrtletí stouply zisky českých firem i příjmy domácností | E15.cz

V prvním čtvrtletí stouply zisky českých firem i příjmy domácností

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V prvním čtvrtletí letošního roku stoupla v Česku meziročně ziskovost firem na 49,7 procenta, což bylo o 1,3 procentního bodu více než před rokem. Rostly i měsíční příjmy domácností, a to o 2,7 procenta na 20500 korun na obyvatele. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Domácnostem stoupaly také výdaje, dokonce rychleji než příjmy, ale přesto výši příjmů nepřesáhly.

Na začátku roku si polepšila česká ekonomika celkově. Podle upřesněných údajů ČSÚ z dneška se hrubý domácí produkt, tedy peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na území Česka, zvýšil meziročně o 4,0 procenta a mezičtvrtletně o 2,5 procenta. Zlepšení dokládají i dnešní podrobnější údaje ČSÚ z národních účtů. „Ziskovost podniků se přiblížila předkrizovým hodnotám,“ sdělili statistici.

czso Autor: czso

Růst ekonomiky zaznamenaly podle statistik kromě podniků i domácnosti. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele stoupl téměř o tři procenta na 20500 korun. Také průměrný měsíční příjem ze zaměstnání se podle ČSÚ zvýšil, a to o dvě procenta na 25821 korun.

Ještě výrazněji rostla v prvním čtvrtletí měsíční spotřeba domácností, která se oproti loňsku zvedla o 3,5 procenta. Stále byla ale s hodnotou 19159 korun nižší než průměrné příjmy. „K rychlejšímu růstu výdajů domácností přispěly předměty dlouhodobé spotřeby, které jsou zejména z dovozu. Domácnosti tak částečně realizovaly odkládanou spotřebu z minulých let,“ uvedli statistici.

Větší nákupy domácností se odrazily i na objemu uspořených peněz. Míra úspor byla totiž v prvním čtvrtletí o 9,4 procenta nižší než před rokem. Míra investic naopak stoupla o 7,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video