Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí volný pohyb osob. Mimo okres jen s potvrzením

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný v Poslanecké sněmovně při dalším projednávání o prodloužení nouzového stavu (26. 2. 2021)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný v Poslanecké sněmovně při dalším projednávání o prodloužení nouzového stavu (26. 2. 2021) Zdroj: ČTK / Kamaryt Michal

Premiér Andrej Babiš
2
Fotogalerie

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Vláda o tom rozhodla na pátečním zasedání. Současně také asi na polovinu zredukovala výjimky pro maloobchod a služby a opětovně zavřela školy i pro první a druhé ročníky základních škol. 

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

„Ze všech analýz vychází, že pokud chceme snížit mezilidské kontakty, musíme snížit mobilitu, pohyb obyvatel. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že omezení nastavíme tak, že zakážeme lidem opouštět území okresu. Budeme přesvědčovat občany, aby zůstali na území svého okresu tři týdny a pokud možno jej neopouštěli,“ řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí na následující tři týdny pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat.

Mezi městskými částmi budou moci lidé přejíždět, platí pro ně stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu. Na střídavou péči o dítě se bude vztahovat výjimka ze zákazu, vláda doporučuje při dané cestě mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči. 

Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. „Nasazeno může být též až 5000 vojáků,“ dodal Hamáček. 

Redukce výjimek

Znovu se zavřou také některé obchody a služby, které měly dosud výjimku z omezení. Od pondělí do 21. března tak znovu zavřou například obchody s dětským textilem a obuví nebo papírnictví či obchodů se zbraněmi a střelivem. Otevřené budou dál jen potraviny, lékárny, drogerie, optiky a květinářství, uvedl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami.

Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů, odtahy a taxi služby, dodal Havlíček. 

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okna.

Školy se opět zavřou

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Blatný dodal, že k výraznému nárůstu onemocnění ve školách přispělo právě šíření mutací koronaviru. Děti jsou navíc často bezpříznakové a mohou nemoc přenášet na své příbuzné.

Mateřské školy dosud fungovaly bez omezení po celou dobu nouzového stavu, základní školy v současné době navštěvovali jen žáci prvních a druhých tříd. Fungovaly také speciální školy pro handicapované.

Mateřské školy podle statistik ministerstva školství navštěvuje asi 365.000 dětí, první a druhé třídy základních škol mají zhruba 216 tisíc žáků a speciální školy pro handicapované přibližně 27 tisíc dětí.