Poslanci neprodloužili stav nouze. Vláda vzápětí vyhlásila nový, platit bude do 28. března

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš na schůzi Sněmovny 26. února 2021 v Praze.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš na schůzi Sněmovny 26. února 2021 v Praze. Zdroj: ČTK

Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Vláda na následném večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března, k čemuž jí dolní komora vybídla. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO).

Nouzový stav je podle vládních i většiny opozičních stran nezbytný kvůli současné eskalaci pandemie koronaviru. Vláda kvůli tomu chystá přísnější opatření, mimo jiné omezení pohybu lidí, prodeje zboží jen na nezbytně nutné věci nebo úplné uzavření škol. Žádala o souhlas s prodloužením nouzového stavu do středy 31. března.

Současný nouzový stav už dříve sněmovna zrušila k sobotě 27. února. Jeho kritici poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí nouzový stav, který sněmovna odmítla prodloužit. Postup vlády už byl napaden u Ústavního soudu mimo jiné senátory. Podle Babiše ale vláda rozhodovala správně. 

„Z našeho pohledu žádný nouzový stav legitimně vyhlášen není,“ uvedla poslankyně KSČM Miroslava Vostrá. Komunisté proto na rozdíl od některých minulých případů prodloužení stavu nouze nepodpořili. Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný nařkl Babiše, že se chce „alibisticky schovávat za sněmovnu“, a poslanec TOP 09 Jan Jakob z toho, že si premiér dělá ze zákonů a z ústavy trhací kalendář.

Chystá se zpřísňování opatření

Vláda je podle předkládací zprávy přesvědčena o tom, že neskončily důvody pro to, aby v České republice dál platil nouzový stav, naopak jsou ještě intenzivnější než dříve. Výhledově bude podle kabinetu nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirových opatření, k čemuž jsou nedostatečné zákon o ochraně veřejného zdraví i takzvaný pandemický zákon, který dnes sněmovna schválila. Současnou epidemiologickou situaci kabinet v materiálu popsal jako nejhorší od vypuknutí pandemie.

Vláda proto plánuje nad rámec současných opatření omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi, potvrdil na páteční schůzi sněmovny ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí kvůli tomu chce s výjimkami zakázat pohyb lidí mezi okresy, zavést povinné nošení respirátorů, povinné antigenní testování ve firmách, uzavření všech škol včetně mateřských nebo omezení prodeje na nezbytně nutné zboží. V platnosti má zůstat zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.