Vojenská opravna se vrací k armádním zakázkám, tvoří třetinu výroby | E15.cz

Vojenská opravna se vrací k armádním zakázkám, tvoří třetinu výroby

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik VOP CZ z Šenova u Nového Jičína, bývalý Vojenský opravárenský podnik, rozšiřuje svou vojenskou výrobu. Její podíl na produkci podniku by měl letos přesáhnout 30 procent. Ještě před několika lety přitom vojenské zakázky tvořily jen minimum produkce závodu, protože podnik se orientoval více na civilní výrobu. Novinářům to dnes řekli ředitel podniku Marek Špok a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„Původní plán, když jsme v loňském roce připravovali strategii, bylo se do roku 2020 dostat na 50 procent tržeb ve speciálu. Letos tím, že se nám podařilo uzavřít nějaké zakázky v zahraničí, tak už se pomaličku tomu cíli začínáme blížit,“ řekl Špok. Významným projektem má pro podnik být projekt pro českou armádu a ministerstvo obrany. „Chceme spolu s armádou připravit komplexní program servisu pozemní vojenské techniky,“ řekl ředitel.

Stropnický řekl, že stát může podniku pomoci například tím, že při vyjednávání s dodavateli vojenské techniky bude požadovat, aby se servis dělal právě v Šenově. „Kdyby armáda techniku potřebovala skutečně nasadit v nějaké zásadnější akci, tak potom samozřejmě otázka oprav je zcela zásadní. A v tomto ten státní podnik určitě má nezastupitelnou roli,“ řekl ministr.

Uvedl, že ještě před dvěma lety byl objem vojenské výroby v podniku zanedbatelný. „To byla dvě nebo tři procenta, něco absolutně mimo mísu. Teď je cíl v tomto roce přes 30 procent, takže se to postupně docela výrazně zvedá,“ řekl Stropnický.

Řekl, že armáda bude muset obměnit bojová vozidla pěchoty (BVP), jichž má několik stovek. „To je rozloženo do nějakých pěti - šesti let, ale začít se musí už v roce 2018 a já bych byl hrozně rád, a snad je to na dobré cestě, aby do té výroby byla VOPka zapojená,“ řekl ministr. Stát dříve plánoval, že podnik VOP CZ prodá. To dnes Stropnický odmítl. Stát podle něj podnik na výrobu pásové kolové techniky potřebuje. „To je absolutně mimo. Nebudeme nic privatizovat,“ řekl ministr.

Vznik po válce

Podnik VOP CZ si letos připomíná 70 let od založení. Jako připomínku dnes před hlavní branou svého závodu odhalil monument tanku T-72 M1. Podnik v minulosti vyráběl a opravoval výhradně pro armádu. Vznikl 1. února 1946 na místě tehdejšího lihovaru jako opravna kořistní techniky z bojů druhé světové války. Od té doby až do roku 1989 se zabýval opravami a servisem těžké tankové techniky. První název podniku byl Zbrojnice 6 Olomouc - pobočka Šenov.

Po roce 1989 ale zakázek od armády ubylo, a tak se podnik postupně přeorientoval na civilní sektor. Začal například vyrábět vysokozdvižné vozíky pro německou společnost Linde Material Handling. V roce 2014 do firmy nastoupil nový management. Součástí jeho strategie je snaha o návrat k původnímu hlavnímu poslání, tedy poskytování služeb, servisu a produktů ve vojenské výrobě. Podnik nyní zaměstnává přibližně 850 lidí.

Umístění podniku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video