Zaměstnavatel politická strana: partaje šetřily a propouštěly | E15.cz

Zaměstnavatel politická strana: ANO loni šetřilo na mzdách, komunisté a sociální demokraté propouštěli

Hnutí ANO
Hnutí ANO
• 
ZDROJ: reuters

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zaměstnancům politických stran loni opět mírně vzrostly mzdy, o několik tisíc si polepšili pracovníci takřka všech sněmovních partají. Nejštědřejší zůstává hnutí ANO, jehož pracovníci si loni ale jako jediní pohoršili. Místo předloňských sedmdesáti tisíc brali loni měsíčně v průměru 53,7 tisíc korun hrubého. Některé strany pokračovaly ve snižování stavů.

Sněmovní strany zaměstnávají řadu pracovníků, například manažery kanceláří, tiskové mluvčí, analytiky, tajemníky, personalisty nebo účetní. Zdaleka nejvíce se z finančního hlediska vyplatí pracovat pro hnutí ANO, které platí především krajské manažery a PR pracovníky. Nižší mzdy v loňském roce odpovídají obecně nižším výdajům hnutí, které loni čelilo jen evropským volbám, které jsou pro strany „levnější“ než jiné. Hnutí dlouhodobě odmítá mzdy zaměstnanců komentovat.

U jiných stran rostly mzdy podobným tempem jako průměrná mzda v celé zemi a pohybovaly se kolem čtyřiceti tisíc korun. Až na výjimky nejsou politici zaměstnanci svých stran. „Předseda Jan Hamáček a statutární místopředseda Roman Onderka nebyli v pracovním poměru k ČSSD. Nepobírali plat ani jiné náhrady, nebyly jim poskytnuty úvěry, půjčky ani zálohy,“ uvádí například ve své zprávě sociální demokraté.

Nejvíce zaměstnanců mají strany s delší historií a širší členskou základnou. Sociální demokraté, občanští demokraté či komunisté mívali více než sto zaměstnanců. Po volebních prohrách v posledních letech ale tyto strany propustily postupně desítky lidí. „Počet zaměstnanců ČSSD jsme snížili o 21 z 107 na 86 a zároveň jsme řešili efektivnější využití nemovitostí, které vlastníme," řekl místopředseda strany Roman Onderka. „Snižování výdajů a navyšování příjmů je přirozenou reakcí na nižší příspěvek od státu za horší volební výsledky," vysvětlil. Komunisté ze stejného důvodu reorganizovali stranu po posledních sněmovních volbách.

Kolik zaměstnanců mají strany a jak je platí Autor: E15

Strany kromě toho využívají kratší úvazky, brigádníky a spolupráce s živnostníky. Například Piráti, Starostové nebo SPD nezaměstnávali po celý loňský rok žádné pracovníky na plný úvazek.

„Kromě pracovníků na dohodu pracuje pro Piráty řada dobrovolníků a osob samostatně výdělečně činných, které straně poskytují služby v rámci své odbornosti,“ řekla mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. „Jde především o PR, správu sociálních sítí, koordinaci dobrovolníků a plnění úkolů personálních, finančních, technických a organizačních,“ dodala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video