Zaorálek chce pomoci stabilizovat Egypt, do Káhiry přivezl české zbrojaře

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek Zdroj: ctk

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dorazil v sobotu večer na třídenní návštěvu Egypta, jejíž součástí bude nejspíš i setkání s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Šéf české diplomacie chce Sísího pozvat do Prahy. Zaorálek do Káhiry přijel spolu s početnou podnikatelskou delegací.

V plánu má i další jednání s egyptskými ministry a rovněž návštěvu Abúsíru jihozápadně od egyptské metropole, kde již zhruba 55 let provádí archeologický výzkum Český egyptologický ústav FF UK a čeští archeologové mají na svém kontě množství významných objevů.

„Rád bych pozval egyptského prezidenta do Prahy. Doufám, že budu mít příležitost mu to osobně sdělit,“ uvedl Zaorálek. Podle zatím posledních informací by se schůzka se Sísím měla uskutečnit v pondělí. Ve stejný den bude ministr zahraničí jednat i se svým egyptským protějškem Samím Šukrím a také na ministerstvu pro památky. „S panem ministrem Šukrím se vídáme poměrně často, jen v roce 2015 jsme se potkali dvakrát,“ řekl Zaorálek.

Egypt je podle něj významným hráčem v celém regionu. Se svými partnery proto bude hovořit zejména o Iráku, Sýrii, ale i Jemenu či situaci v Libyi. V Káhiře se v této souvislosti dnes potká i se zástupci syrské opozice, kteří tam sídlí.

Obranný a letecký průmysl

Podnikatelskou delegaci, která s ministrem cestuje, tvoří 23 českých firem. Jde zejména o společnosti z obranného a leteckého průmyslu. Česká republika má podle Zaorálka Egyptu co nabídnout. „Chceme nepřímo pomoci stabilizaci Egypta. Navazujeme na tradiční mnohaleté ekonomické kontakty, Česká republika je zde známá v řadě oborů,“ řekl šéf české diplomacie. Konkrétně zmínil spolupráci zejména v oblasti strojírenství, energetiky, ale i obranného průmyslu.

Dnes odpoledne Zaorálek navštíví archeologické naleziště v Abúsíru a s egyptskými představiteli chce jednat rovněž o plánované velké výstavě, která se má uskutečnit v Praze v roce 2019. „Jsem přesvědčen, že na tom má zájem i egyptská strana, protože je to také určitá propagace Egypta v Evropě,“ řekl ministr. Půjde o vůbec první velkou výstavu na téma českých archeologických výzkumů a objevů na pyramidovém poli v Abúsíru mimo Egypt.

Z Káhiry Zaorálek odlétá v pondělí odpoledne na návštěvu Ománu, kde rovněž zahájí podnikatelské fórum a bude jednat s tamními ministry.