Zaorálek se staví proti pozemní akci v Sýrii. Ukazuje na minulé zkušenosti | E15.cz

Zaorálek se staví proti pozemní akci v Sýrii. Ukazuje na minulé zkušenosti

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v souvislosti s případnou pozemní operací proti takzvanému Islámskému státu varoval, že v minulosti podobné zásahy Západu vedly k posílení extremistů. Pokud se taková tragická zkušenost nemá opakovat, je nutná dohoda mocností i silných regionálních států.

„Mluví se o nutnosti pozemní operace proti ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě, dřívější název pro Islámský stát). Měli bychom si tedy připomenout: ve čtyřech posledních válkách v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii za posledních 12 let vždy došlo k otevřenější nebo skryté zahraniční intervenci,“ napsal Zaorálek.

Všude, kde takto západní spojenci zasahovali, to vždy podle něj nakonec skončilo posílením nejextrémnějších skupin. „Nemáme-li tuto tragickou zkušenost znovu opakovat, je bezpodmínečně nutná široká dohoda, jejíž součásti musí být nejen USA a Rusko, ale také například Írán a Saudská Arábie,“ dodal český ministr zahraničí.

Proti takzvanému Islámskému státu v současné době v Sýrii a Iráku zasahuje koalice vedená Spojenými státy pouze letecky. V oblasti se angažuje i Rusko, které leteckými údery podporuje armádu prezidenta Bašára Asada.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video