Zeman jmenoval nové ústavní soudce. Rychetský bude pokračovat | E15.cz

Zeman jmenoval nové ústavní soudce. Rychetský bude pokračovat

Zeman jmenoval nové ústavní soudce. Rychetský bude pokračovat
Staronový předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský podepisuje své jmenování
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jmenoval Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou ústavními soudci. Rychetský bude i nadále předsedou Ústavního soudu, místopředsedou bude Jaroslav Fenyk. Patnáctičlenný soudní sbor je tak v tomto okamžiku kompletní kompletní. Trojici navrhovaných soudců schválil Senát v červnu na Zemanův návrh.

Rychetský, David a Šimáčková mají mandát na deset let, třebaže Rychetský avizoval, že chce být ústavním soudcem kratší dobu, hovořilo se o roku 2017. Jmenování na kratší dobu ale podle mluvčí soudu Jany Pelcové není možné. Rychetský se však po dohodě s prezidentem může rozhodnout, že skončí dříve.

Pelcová dodala, že letos skončí mandát Dagmar Lastovecké, Janu Musilovi a Jiřímu Nykodýmovi. Na místo Lastovecké navrhl prezident předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka, kterého už loni neúspěšně navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. Horní komora o nominaci rozhodne 21. srpna. Senátní ústavně-právní výbor dnes Sváčka těsně podpořil, dostal pět hlasů od devíti přítomných členů. Své stanovisko dá ještě výbor pro lidská práva.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!