Koronavirus v Česku má nový rekord, přibylo 650 případů za den | E15.cz

Koronavirus v Česku má nový rekord, přibylo 650 případů za den

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko zaznamenalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci COVID-19, který poprvé přesáhl hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 650 nakažených, což je zatím nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie před půl rokem. Dosavadní maximum z předchozího prvního zářijového dne bylo 504. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře od začátku března prokázaly nákazu u 25.773 lidí, z nich 425 zemřelo a víc než 18.300 se už vyléčilo. Rostoucí počet případů souvisí i s častějším a cílenějším testováním - v úterý jich laboratoře provedly skoro 11 tisíc, což je dosavadní maximum. Počet středečních testů zveřejní ministerstvo večer.

Kvůli rostoucímu počtu nových případů bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pravděpodobně nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru, zmínil třeba rozšíření pravidel pro nošení roušek.

Sám ministr je v domácí karanténě kvůli nákaze hlavní hygieničky Jarmily Rážové, středeční test na covid byl u Vojtěcha negativní. Nákaza se naproti tomu potvrdila u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.

Aktuálně nemocných je 7022 lidí, to je nejvíc od začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172.

Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na 40 těžce nemocných. V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent. U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, někteří jsou úplně bez příznaků.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 64 nových případů covidu-19. Následuje okres Třebíč a Praha se zhruba 50 případy na 100.000 obyvatel za uplynulý týden, víc než čtyři desítky nakažených v přepočtu na obyvatele evidují také okresy Mělník, Beroun a Svitavy.

Přírůstky nakažených byly v posledních dnech opakovaně vysoké. Od začátku dubna až do konce června se denní nárůsty případů držely většinou pod dvěma stovkami, do začátku srpna pak zůstávaly pod třemi stovkami. V posledních třech týdnech se ale třikrát objevily přírůstky kolem pěti stovek za 24 hodin. Ve středu poprvé padla hranice šesti stovek.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video