COVID opatření v Česku | Omezení kultury a sportu na 14 dní | E15.cz

Opatření proti koronaviru přitvrdila. Sport a kultura jsou zrušeny, zavřou i hospody

Opatření proti koronaviru přitvrdila. Sport a kultura jsou zrušeny, zavřou i hospody
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO)
• 
ZDROJ: ČTK

var, ČTK, fry, vaj

V pondělí začala platit sada opatření proti šíření koronaviru a hned večer přibyla další, o poznání radikálnější. Začnou platit v noci z úterý na středu. Nejméně na čtrnáct dní omezují takzvané volnočasové aktivity a kulturní akce. Nově jsou zavřené restaurace a všechny školy kromě mateřských. Informace o omezeních najdete v článku. Epidemiologická situace v Česku patří mezi nejhorší v Evropě.

Druhý nouzový stav vyhlášený 5. října 2020 omezil setkávání osob, otevírací dobu hospod a restaurací a zavřel některé školy. Rychlé šíření nákazy koronavirem v zemi ale nadále pokračuje a opatření o pár dní později zpřísnila.

Opatření platná od 12. října

„Situace která nastala v těchto dnech, je natolik alarmující, že jsem byl nucen změnit strategii zavádění opatření,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Upozornil také na rychlé šíření COVID-19 a upozornil na možné zahlcení nemocnic.

Omezení volnočasových aktivit na čtrnáct dnů

Opatření budou pravděpodobně prodloužena do 3. listopadu.

– byly zrušeny veškeré kulturní akce

– jsou zavřena všechna vnitřní sportoviště i například zoologické zahrady

– zavřené jsou posilovny, koupaliště a další sportoviště tohoto typu (již od pátku 9. října)

– omezení provozu v obchodních centrech – foodcourty budou otevřeny, ale mohou tam zde sedět jen dvě osoby a nesmí být zapnutá veřejná Wi-Fi síť

– vstup do obchodů a do provozoven je omezen na skupiny maximálně po dvou osobách

Omezení otevírací doby úřadů

– úřady budou otevřené dva dny v týdnu a vždy pouze na pět hodin

Lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko rozšíření nákazy v rodině.

Opatření platná od 13. října

– platí povinnost nošení roušek na všech zastávkách hromadné dopravy

Opatření platná od 14. října

– omezení shromažďování osob na maximálně šest osob s výjimkou zaměstnání nebo rodiny. Nadále platí, že v obchodech a obchodních centrech se lidé mohou pohybovat nanejvýše ve dvou.

– všechny školy kromě mateřských přecházejí na distanční výuku. Doposud platila distanční výuka pro vysoké školy a střední školy. Střídavá distanční výuka platila na druhém stupni základních škol. Praktická výuka, která dosud probíhala prezenčně, se tímto ruší. Výjimku ze zákazu fyzické přítomnosti na vysoké škole budou mít studenti účastnící se klinické a praktické výuky a praxe v oborech všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programech a ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi v mateřských, na základních a středních školách.

– zcela uzavřené hospody, restaurace a bary. Restaurace mohou mít otevřena výdejní okénka mezi 6 a 20 hodinou. Výjimku mají provozovny, které neslouží pro veřejnost (kantýny, stravování v nemocnicích, vězeních) a hotelové restaurace (jen pro své hosty).

– platí zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech.

– zakazuje se provoz kasin.

Svatby a pohřby

Svateb a pohřbů se smí od 19. října účastnit nejvýše třicet lidí. Pro účel oslavy smí jít lidé do restaurace nebo jiného stravovacího zařízení, smí tam pobýt maximálně do půlnoci. 

Demonstrace a shromažďování se omezuje na pět set účastníků, a to ve skupinách nejvýše po dvaceti účastnících a při zachování rozestupů a roušek.

Kde nosit roušku

Povinnost nosit roušky platí ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště nebo místo ubytování. Platí povinnost nosit roušku ve školách a školských zařízeních včetně středních a vysokých škol. Roušku je nutné nosit i ve všech vozech MHD, meziměstských autobusech, vlacích a ve vozech taxislužeb. Roušku musejí lidé nosit i na autobusových a vlakových zastávkách a na zastávkách MHD.

Autor: var, ČTK, fry, vaj
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!