COVID v ČR | Statistiky, nemocnice, JIP, mapa a počet nakažených | E15.cz

Covid-19 přehledně: kolik přibývá hospitalizovaných a jak účinné je ve skutečnosti očkování

Jan Vávra, swp, jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Počty případů nákazy koronavirem v Česku překonávají všechny dosavadní rekordy. Díky očkování ale na aktuálním počtu infikovaných záleží méně. Klíčové ukazatele v nynější fázi pandemie představují takzvaná smrtnost a obsazenost nemocnic. Aktuální data zobrazuje průběžně aktualizovaná infografika serveru E15.cz.

Koronavirus v Česku

Koronavirová pandemie v Česku sílí a počet nových případů pomalu atakuje hranici třiceti tisíc nakažených za den. Křivka nárůstu tak momentálně překonává i loňské přírůstky.

Důležitější ukazatel však za současné situace představuje obsazenost nemocnic. Právě reálná hrozba nedostatku lůžek vedla během trvání pandemie tuzemskou vládu k přijetí drakonických opatření v podobě plošné karantény a je hlavním důvodem, proč vláda s účinností k 26. listopadu vyhlásila nouzový stav.

Rizikoví jsou převážně neočkovaní, osoby s poruchou imunity a senioři, jimž od druhé dávky uplynulo víc než pět měsíců a ještě se nepřeočkovali třetí dávkou. Právě těmto skupinám nejvíce hrozí těžší průběh nemoci. Vakcína je přitom v Česku dostupná každému, hrazena je z veřejného pojištění.

Covid v ČR – statistika incidence

Covid a kapacita nemocnic

Koronavirus ve světě

Ve statistice nakažených i obětí na milion obyvatel zůstává Česko mezi nejpostiženějšími státy světa. Na covid či na komplikace spojené s covidem dosud zemřelo přes 30 tisíc občanů ČR a další mrtví přibývají každým dnem. V Rusku i ve Spojených státech počet obětí na podzim překonává tisíc obyvatel denně. 

S aktuální krizí se potýkají i naši sousedé. Slovensko i Rakousko zavedlo lockdown, situace se zhoršuje ale i v Německu a Polsku. Začíná se reálně uvažovat o povinném očkování. Rakousko ohlásilo, že zahájí legislativní kroky, s nimiž očkování plánuje nařídit pokud možno v únoru. Debata zatím probíhá ale i v Německu a na Slovensku. Vláda Andreje Babiše povinné plošné očkování zatím vylučuje, stejně jako nastupující vláda Petra Fialy.

Očkování proti covidu

Přestože vakcína postupem času méně a méně chrání proti samotné nákaze, očkování v první řadě zvyšuje ochranu před vážným průběhem choroby vyžadujícím hospitalizaci. Snižuje riziko nutnosti napojení na dechové přístroje a především smrti.

Třetí posilující dávka vakcíny je momentálně doporučována už po pěti měsících. Jak je ovšem vidět i na případu Miloše Zemana, ani třetí dávka dokonale nechrání každého člověka před samotnou nákazou.

V České republice má dvě dávky očkování více než polovina populace, ale spoustu občanů nad 60 let očkováno dosud nebylo. Tito občané jsou vážným průběhem koronaviru ohroženi nejvíce. V Dánsku, Španělsku či v Portugalsku přesahuje podíl naočkovaných tři čtvrtiny.

Jaký vliv má očkování na podíl nemocných a jak v Česku postupuje očkování, můžete sledovat na následujících dvou grafech.

V souvislosti s účinností očkování je třeba brát v potaz rozložení věkových skupin. Vypovídající je mimo jiné údaj průměrného věku hospitalizovaných. Neočkovaní s těžkým průběhem jsou mladší než pacienti s dokončenou vakcinací.

Největší podíl očkovaných je mezi seniory, tedy mezi skupinou, která je k těžkému průběhu nemoci nejnáchylnější i přes podstoupení očkování. I relativně malé procento hospitalizovaných očkovaných seniorů vzhledem k jejich počtu může přispět k tomu, že počty očkovaných a neočkovaných lidí na JIP se na první pohled až tak dramaticky neliší.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video