Očkování | Infografika: Jak postupuje Česko ve vakcinaci | E15.cz

INFOGRAFIKA: Podívejte se, jak postupuje Česko ve vakcinaci proti nemoci COVID-19

Očkování proti koronaviru
Očkování proti koronaviru
• 
ZDROJ: ČTK / Glück Dalibor

var, Petr Jániš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Očkování proti nemoci COVID-19 je prioritní a nejefektivnější způsob, jak se celosvětově vypořádat se současnou pandemií koronaviru. Jak si v boji proti novému typu viru z hlediska proočkovanosti obyvatel stojí jednotlivé kraje České republiky, ukazuje následující infografika. Jaká je aktuálně proočkovanost v Česku?

Očkování už minulosti pomohlo zvítězit nad nemocemi, na které se v masovém měřítku umíralo, uvádí Státní zdravotní ústav na svém webu. Mezi nejnebezpečnější choroby, které se podařilo prakticky vymýtit právě díky očkování, se řadí například pravé neštovice, tuberkulóza, přenosná dětská obrna, spalničky, záškrt, tetanus nebo černý kašel. Význam vakcinace je tak zcela nezpochybnitelný.

Roušky a sociální distancování (v případě Česka omezení setkávání, zavřené obchody a restaurace, zakázané kulturní akce a další omezení) sice omezují šíření viru a snižují tak riziko nákazy, k návratu do běžného režimu ale tato opatření nestačí. Pouze kombinací opatření 3R (Roušky, Ruce, Rozestupy) a očkování lze dosáhnout nejlepší ochrany před onemocněním COVID-19.

Proočkovanost v Česku

Podívejte se, jak Česko postupuje v potíraní pandemie -  hlavním nástrojem tohoto úsilí je očkování. Infografika znázorňuje postup vakcinace jak v krajích, tak podle věkových skupin. Kliknutím na příslušný kraj získáte informaci o procentuálním podílu očkovaných z absolutního počtu obyvatel v kraji.

Proč očkování? 

Pandemie COVID-19 způsobila globální krizi, která dopadá nejen na zdraví, ale i na společnost jako takovou a světové hospodářství. Koronavirová infekce může způsobit závažné onemocnění s dosud neznámými dlouhodobými následky. V některých případech je dokonce smrtelná, a to u osob různého věku a zdravotního stavu. Bezpečná, účinná a schválená vakcína je proto v dnešní době jediným možným způsobem ochrany především zdravotníků, hasičů a policistů, nebo seniorů a chronicky nemocných. 

Jak funguje očkování

Vakcína proti COVID-19 je lék, který brání propuknutí onemocnění způsobeného novým typem koronaviru SARS-CoV-2. Očkování vyvolá imunitní odpověď proti tomuto viru. Lékaři to laicky vysvětlují tak, že vakcína tělu ukáže virus a naučí ho reagovat ještě dřív, než stihne virus onemocnění vyvolat. Jak dlouho účinkuje očkování, nelze zatím s jistotou říci, jedná se o nový virus.

Kde probíhá očkování

Velká očkovací centra jsou ve většině krajských měst. Očkovací centra s nižší kapacitou jsou již i ve většině okresních městech. Kompletní a aktuální seznam očkovacích míst je vždy dostupný při registraci k očkování na portálu MZČR.

Do očkování jsou již zapojeni i praktičtí lékaři. Zde probíhá očkování primárně látkou AstraZeneca, dále potom látkou Moderna a ve výjimečných případech i vakcínou Pfizer/BioNTech, která je náročná na skladování.

Harmonogram očkování

Jako první byli očkováni lékaři, rizikoví pacienti, lidé nad 80 let a zaměstnanci, kteří mohou přijít s virem často do styku. Hranice pro možnost se přihlásit k očkování se postupně snižuje a od 28. 5. se mohou očkovat i lidé 55+. Kódy chronických pacientů mají přestat platit 15. května a mladší lidé se tak zařadí do standardního pořadníku. V červnu by mělo začít plošné dobrovolné očkování.

Autor: var, Petr Jániš

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video