Adam Vojtěch: Nošení roušek se nejspíš vrátí s druhou vlnou | E15.cz

Vojtěch: Zatím jsme vyhráli jen bitvu, povinné nošení roušek se nejspíš vrátí

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Svou misi na ministerstvu zdravotnictví chci dokončit, říká v interview pro Prostor X šéf rezortu Adam Vojtěch. Varuje, že Česko odolalo zatím jen první vlně pandemie koronaviru. Jak se připravit na případné další? Vojtěch počítá s pravděpodobným návratem povinného nošení roušek i větším zapojením Chytré karantény.

Kdybych byl ve sněmovně, pro poděkování Tchaj-wanu za zdravotnické pomůcky bych hlasoval, říká Vojtěch. Většina jeho kolegů z ANO byla proti, on to ale vidí jinak.

Obhajuje nákupy respirátorů přes firmu LA Factory. Přiznává, že byly výrazně dražší, ale taková podle něj byla situace na trhu. Nevadí ani to, že majitel měl firmu „připravenou“ a pro zakázky ji jen využil.

Ministr tvrdí, že nechce bránit demonstracím. Je připraven, že protesty dostanou výjimku z pravidel pro shromažďování osob, chce na tom pracovat s týmem epidemiologa Rastislava Maďara i třeba zástupci Milionu chvilek.

Nejde mu o omezování ničích práv, ale o ochranu zdraví. Platí přitom plán, že od 22. června se navýší počet pro shromažďování lidí na tisíc a taky zřejmě skončí úplně povinnost nosit roušky.

Další rozhovory z cyklu Prostor X najdete zde >>>

Podle Vojtěcha vláda už teď pracuje na plánech pro druhou vlnu pandemie. Ministerstvo se chce poučit z chyb a být lépe připravené.

Klíčová je rychlost reakce, v tom má hrát zásadní roli Chytrá karanténa 2.0. Vojtěch připouští, že teď ještě úplně nefunguje, pracuje ale na tom, aby byl celý systém robustnější a funkční. A taky chce přesvědčit lidi, aby si nutné aplikace skutečně nainstalovali a dobrovolně se zapojili.

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video