Žádost o Antivirus - kurzarbeit: Jak požádat o pomoc od státu? | E15.cz

Žádost o kurzarbeit: Jak zažádat o pomoc od státu?

Kamila Ondráčková

Pokud jste se jako firma nyní ocitli v nouzi kvůli opatřením proti šíření koronaviru, a pro své zaměstnance nemáte tolik práce jako dřív, využijte dotační podpory Antivirus. Program Ministerstva práce a sociálních věcí, pro který se vžil německý pojem kurzarbeit, pokryje firmám část mezd, aby nemusely propouštět. „Týká se to téměř všech firem,“ vysvětluje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu.

„Kurzarbeit“ z dílny MPSV

Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus má pomoci firmám v této nelehké době prostřednictvím náhrady mezd – stát tak bude firmám přes Úřad práce ČR kompenzovat vyplacené prostředky. Cílem je, aby kvůli současné situaci nikdo nepřišel o práci. Aby firmy nemuseli propouštět a aby občané věděli, že se na stát mohou spolehnout." uvedla ministryně Maláčová.

OSVČ a příspěvek 25 000 korun: Kdo na něj dosáhne? Jak o příspěvek požádat?

Kdy vznikne firmě nárok na kurzarbeit?

Nárok na příspěvek bude mít firma, jejíž činnost bude ohrožena v důsledku šíření nákazy. Příspěvek bude poskytován na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd. Výše kompenzací závisí na důvodech, pro které museli postavit zaměstnance na překážku v práci. Příspěvek existuje ve dvou režimech

A) Nařízení karantény zaměstnancům. Náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnancům vyplácena ve výši 60 procent průměrného vyměřovacího základu. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek v plné výši vyplacené náhrady mzdy.

B) Nemožnost přidělit zaměstnancům práci z důvodu mimořádných krizových opatření vlády.  Firmě je na základě usnesení vlády o přijetí krizových opatření v souvislosti s výskytem nákazy COVID-19 nařízeno uzavření provozu. Náhrada mzdy nebo platu je zaměstnanci vyplácena ve výši 100 procent. Zaměstnavatel dostane příspěvek ve výši 80 procent vyplacené mzdy.

Firmy díky kurzarbeitu udrží dělníky, programátory ne, říká Prouza

Podmínky MPSV v kostce

  • Zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce,
  • zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď,
  • týká se firem v podnikové sféře, zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění,
  • zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody.

Jak na žádost o kurzarbeit?

Podání žádosti je elektronické, a to prostřednictvím portálu Antivirus.mpsv.cz. Zaměstnavatelé tak nemusí volat na jednotlivé úřady práce nebo chodit na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Pro snazší vyplnění žádosti MPSV připravilo i video. Na webech MPSV a Úřadu práce ČR také funguje chatbot, který je naprogramovaný, aby odpovídal i na dotazy související s programem Antivirus.

Kdy o podporu na kompenzaci mezd žádat?

O refundaci vyplacených mezd může zaměstnavatel žádat vždy po skončení vykazovaného období, tj. po skončení kalendářního měsíce, za který bude o příspěvek žádat. Program byl spuštěn 6. dubna. O náhradu březnových mezd si tedy můžete požádat již tento měsíc.

Autor: Kamila Ondráčková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!