Bitcoin odepsal téměř dvacet procent. Analytik: Trh zachvátil požár, který zažehl Elon Musk

Cena bitcoinu prodělává korekci.

Cena bitcoinu prodělává korekci. Zdroj: profimedia

„Bitcoin je obrovský jed na krysy. Kupci kryptoměny prospívají jen díky naději, že najdou jiné lidi, kteří za bitcoiny zaplatí více. Když tomu nerozumíte, jste z toho více nadšeni.“ (Warren Buffet, 2018)
„V tuto chvíli je to dobrá věc. Fandím mu. Jsem na večírku sice pozdě, ale kryptoměnu podporuji.“ (Podnikatel Elon Musk, 2021)
„Vlastnit bitcoin je něco jako nosit v kapse účet ve švýcarské bance." (Barack Obama, 2016)
„Kryptoměny nás poněkud zneklidňují. Domnívám se, že transakce s řadou z nich jsou používané hlavně k nelegálnímu financování,“ (Ministryně financí USA Janet Yellenová, 2021)
„Bitcoin je v každém případě nástroj spekulace a nestal se měnou, jak někteří předpokládali. S kryptoměnou je navíc spojena řada pochybných aktivit včetně praní špinavých peněz.“ (Šéfka ECB Christine Lagardeová, 2021)
9
Fotogalerie

Dominantní kryptoměna zakolísala. V úterý se její cena prudce propadla pod 46 tisíc dolarů, v mezidenním srovnání bitcoin odepsal přes 15 procent. Ještě hůře na tom byl s 22procentním propadem ether, silněji než bitcoin byly zasaženy i ChainLink či Litecoin. Trh s digitálními měnami zakolísal nejvíce za poslední měsíc. 

Zatímco před časem pomohl cenu bitcoinu vyhnat mimo jiné šéf Tesly Elon Musk svými tweety na podporu kryptoměny, o víkendu se nechal slyšet, že kurzy bitcoinu a etheru „se zdají vysoké“. Poklesu ceny kryptoměn nahrávají i kritická slova americké ministryně financí Yellenové, která se vyslovila pro regulaci oboru.

Srovnatelně silné poklesy kurzu prodělal bitcoin také v lednu poté, kdy se poprvé v historii podíval nad 40 tisíc dolarů. Tam se zpočátku udržel jen krátce. Od začátku roku je ale bitcoin stále v plusu okolo 75 procent. Podle analytika Jamese Quinna z hongkongské společnosti Q9 Capital trh prakticky téměř jen roste od začátku roku.

Aktuální kurz bitcoinu:

„Pozorovat vůbec nějaký výprodej je naprosto zdravé a normální,“ citovala ho agentura Reuters. Quinn nicméně dodal, že podle údajů kryptoměnové burzy Binance jsou objemy značné a ukazují, že pozice zřejmě vyprodávají drobní investoři. 

Podle údajů portálu CoinMarketCap dosahoval v úterý celkový objem obchodů s bitcoinem 109 miliard dolarů, což letos představuje druhou nejvyšší hodnotu v historii.

„Situaci bych přirovnal k virtuálnímu lesnímu požáru. Dřevo bylo vysušené na troud, a tak stačila jediná jiskra. Tou byl Elon Musk,“ cituje CNBC britského investora a kryptospekulanta Glena Goodmana.

„Obchodníci s kryptoměnovými futures si neváhali půjčovat obrovské objemy peněz za nesmyslné sazby. Ty vyletěly až na 144 procent ročně. Je jasné, že něco takového nemohlo pokračovat, ceny musely spadnout a vyčistit trh od těchto přehnaných optimistů, doplnil Goodman. Ještě před dvěma měsíci se cena bitcoinu nacházela těsně pod 20 tisíci dolary.

Připomeňte si výroky osobností světa byznysu a politiky o bitcoinu:

Propady o dvacet či více procent jsou v případě nejrozšířenější kryptoměny k vidění i během dlouhého období růstu, jak ukázal například rok 2017. Tehdy bitcoin svou cenu zdvacetinásobil. Držitelé kryptoměn očekávají, že pokud bude aktuální růstový cyklus u bitcoinu probíhat podobně jako před čtyřmi roky, mohl by se bitcoin letos podívat nad sto tisíc dolarů.

Musejí ale počítat mimo jiné právě s hrozbou regulace, neboť bitcoinu se dostává stále větší pozornosti státních činitelů. Před měsícem například varovala šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, že kryptoměna napomáhá praní špinavých peněz a nahrává pochybnému byznysu. Odborníci však upozorňují, že bitcoin pro tyto účely ve skutečnosti není nejvhodnější, protože každá transakce je veřejně dohledatelná.

Za nastartováním růstu bitcoinu v závěru loňského roku stálo zapojení větších společností jako Paypal a budování pozic u větších investorů. Zhodnocení bitcoinu si získal svou pozornost i u dalších velkých společností, kdy své investice do kryptoměny oznámila Tesla, své plány ohledně kryptoměn oznámily Mastercard nebo J&P Morgan Chase. 

„Institucionální peníze celému sektoru věří stále více, nerozhodují se emocionálně a mají dlouhodobý investiční horizont,“ podotkl již dříve pro E15 David Rakušan z fondu Rockaway Blockchain s tím, že právě z toho důvodu kryptoměně tolik nehrozí pád o osmdesát procent jako během roku 2018.

Zájmu o bitcoiny navíc loni nahrávala extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor. Bitcoin díky růstu láká stále více investorů. Rizikem v případě jednorázové investice ale jsou velké pohyby ceny. Proto experti radí podobně jako u ostatních aktiv pravidelné nakupování každý měsíc za určenou částku. Zhodnocení bitcoinu a Muskovy tweetyZhodnocení bitcoinu a Muskovy tweety|E15