Bitcoin spadl pod 50 tisíc dolarů, Muskovy tweety nepomáhají | e15.cz
M A

Kryptoměny

Bitcoin odepsal téměř dvacet procent. Analytik: Trh zachvátil požár, který zažehl Elon Musk

Jan Vávra

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dominantní kryptoměna zakolísala. V úterý se její cena prudce propadla pod 46 tisíc dolarů, v mezidenním srovnání bitcoin odepsal přes 15 procent. Ještě hůře na tom byl s 22procentním propadem ether, silněji než bitcoin byly zasaženy i ChainLink či Litecoin. Trh s digitálními měnami zakolísal nejvíce za poslední měsíc. 

Zatímco před časem pomohl cenu bitcoinu vyhnat mimo jiné šéf Tesly Elon Musk svými tweety na podporu kryptoměny, o víkendu se nechal slyšet, že kurzy bitcoinu a etheru „se zdají vysoké“. Poklesu ceny kryptoměn nahrávají i kritická slova americké ministryně financí Yellenové, která se vyslovila pro regulaci oboru.

Srovnatelně silné poklesy kurzu prodělal bitcoin také v lednu poté, kdy se poprvé v historii podíval nad 40 tisíc dolarů. Tam se zpočátku udržel jen krátce. Od začátku roku je ale bitcoin stále v plusu okolo 75 procent. Podle analytika Jamese Quinna z hongkongské společnosti Q9 Capital trh prakticky téměř jen roste od začátku roku.

Aktuální kurz bitcoinu:

„Pozorovat vůbec nějaký výprodej je naprosto zdravé a normální,“ citovala ho agentura Reuters. Quinn nicméně dodal, že podle údajů kryptoměnové burzy Binance jsou objemy značné a ukazují, že pozice zřejmě vyprodávají drobní investoři. 

Podle údajů portálu CoinMarketCap dosahoval v úterý celkový objem obchodů s bitcoinem 109 miliard dolarů, což letos představuje druhou nejvyšší hodnotu v historii.

„Situaci bych přirovnal k virtuálnímu lesnímu požáru. Dřevo bylo vysušené na troud, a tak stačila jediná jiskra. Tou byl Elon Musk,“ cituje CNBC britského investora a kryptospekulanta Glena Goodmana.

„Obchodníci s kryptoměnovými futures si neváhali půjčovat obrovské objemy peněz za nesmyslné sazby. Ty vyletěly až na 144 procent ročně. Je jasné, že něco takového nemohlo pokračovat, ceny musely spadnout a vyčistit trh od těchto přehnaných optimistů, doplnil Goodman. Ještě před dvěma měsíci se cena bitcoinu nacházela těsně pod 20 tisíci dolary.

Připomeňte si výroky osobností světa byznysu a politiky o bitcoinu:

Propady o dvacet či více procent jsou v případě nejrozšířenější kryptoměny k vidění i během dlouhého období růstu, jak ukázal například rok 2017. Tehdy bitcoin svou cenu zdvacetinásobil. Držitelé kryptoměn očekávají, že pokud bude aktuální růstový cyklus u bitcoinu probíhat podobně jako před čtyřmi roky, mohl by se bitcoin letos podívat nad sto tisíc dolarů.

Musejí ale počítat mimo jiné právě s hrozbou regulace, neboť bitcoinu se dostává stále větší pozornosti státních činitelů. Před měsícem například varovala šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, že kryptoměna napomáhá praní špinavých peněz a nahrává pochybnému byznysu. Odborníci však upozorňují, že bitcoin pro tyto účely ve skutečnosti není nejvhodnější, protože každá transakce je veřejně dohledatelná.

Za nastartováním růstu bitcoinu v závěru loňského roku stálo zapojení větších společností jako Paypal a budování pozic u větších investorů. Zhodnocení bitcoinu si získal svou pozornost i u dalších velkých společností, kdy své investice do kryptoměny oznámila Tesla, své plány ohledně kryptoměn oznámily Mastercard nebo J&P Morgan Chase. 

„Institucionální peníze celému sektoru věří stále více, nerozhodují se emocionálně a mají dlouhodobý investiční horizont,“ podotkl již dříve pro E15 David Rakušan z fondu Rockaway Blockchain s tím, že právě z toho důvodu kryptoměně tolik nehrozí pád o osmdesát procent jako během roku 2018.

Zájmu o bitcoiny navíc loni nahrávala extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor. Bitcoin díky růstu láká stále více investorů. Rizikem v případě jednorázové investice ale jsou velké pohyby ceny. Proto experti radí podobně jako u ostatních aktiv pravidelné nakupování každý měsíc za určenou částku.

Zhodnocení bitcoinu a Muskovy tweetyAutor: E15

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery