Cena bitcoinu je nejstabilnější za více než rok | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Cena bitcoinu je nejstabilnější za více než rok, počty plateb ale klesají

Cena bitcoinu je nejstabilnější za více než rok, počty plateb ale klesají
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Jan Vávra

Jan Vávra

Bitcoin dosud charakterizovaly mimo jiné i obrovské výkyvy ceny, ta je ale zejména poslední týden relativně stabilní.

Kurz virtuální měny se pohybuje zhruba v rozmezí 6250 a 6600 dolarů, poměrně klidně ale vypadá cenová hladina nejrozšířenější kryptoměny celé prázdniny. Za celý červenec její volatilita dosáhla kolem tří procent. Naposledy byla cena bitcoinu podobně umírněná v květnu loňského roku, připomíná poradenská firma Diar Research. Současně však uvádí, že ani za této situace počet bitcoinových plateb neroste, ba naopak – je nejnižší za dva roky.

Popsané skutečnosti interpretuje Diar tak, že se bitcoin stává obětí vlastního úspěchu. Poté, kdy v loňském roce téměř zdvacetinásobil svou cenu, přitáhl ve své historii bezprecedentní masovou pozornost. "Jenže to samo o sobě vedlo k tomu, že pro tuto chvíli bitcoin funguje spíše než jako platidlo coby zcela nový druh aktiv pohrávající si s nervy investorů," uvádí společnost.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. 

Trh kryptoměn padnul na letošní minima. Investor: Na rekordní ceny bitcoinu do konce roku zapomeňte
Bitcoin lze opět používat na mikroplatby, poplatky razantně zlevnily

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!