Projekt Xixoio budí pochyby. Manažer PPF z vedení firmy odchází

Richard Watzke Xixoio

Richard Watzke Xixoio Zdroj: xixoio

Richard Watzke v pozadí Xixoio
Experti označují projekt Xixoio za pochybný. Firma se však nařčením brání.
NFT - Nezaměnitelný token
4
Fotogalerie

Blockchainový projekt Xixoio, který se v posledních týdnech výrazně mediálně zviditelňuje reklamou na zpravodajských webech, sociálních sítích či v televizi, budí údiv a pochybnosti u expertů na finanční trh. V souvislosti s firmou, v jejímž čele stojí podnikatel Richard Watzke, padají slova jako švindl, podvod nebo Ponziho schéma. Podle Watzkeho je vše v naprostém pořádku. Z vedení firmy však odchází jedna z osobností, kterou se Xixoio zaštiťoval.

„Je absurdní si myslet, že bychom zde provozovali věci, ze kterých nás obviňují. Máme v dozorčí radě velmi významné lidi, a ti by se něčeho pochybného nezúčastnili,“ řekl Watzke při setkání s redaktorem E15. Narážel tak na skutečnost, že členy jednoho z nejvyšších orgánů firmy jsou například bývalá ministryně informatiky Dana Bérová či předseda představenstva PPF Group N.V. Aleš Minx.

Jak se ale deník E15 dozvěděl, právě Minx ze statutárního orgánu Xixoio odchází. „Účast pana Aleše Minxe v orgánech Xixoio vždy byla jeho soukromou aktivitou a nemá s PPF nic společného. Podle našich informací již navíc na členství v orgánech této společnosti rezignoval. Nyní probíhají nezbytné právní kroky k provedení příslušné změny v obchodním rejstříku,“ uvedl mluvčí skupiny PPF Leoš Rousek. Důvody rezignace neupřesnil.

Deník E15 požádal o vyjádření také Danu Bérovou. Na dotaz, zda se nechystá také rezignovat, odpověděla, že takové rozhodnutí by případně nejdříve oznámila představenstvu a dozorčí radě. Více to nehodlá komentovat.

Video placeholde
NFT - Nezaměnitelný token • Videohub

Společnost Xixoio nabízí lidem zhodnocení peněz. Toho chce docílit vytvořením alternativního finančního systému postaveného na bázi technologie blockchain, tedy s využitím decentralizované databáze. Prostřednictvím systému prý budou moci firmy vydávat namísto tradičních akcií tokeny, a tak financovat svůj rozvoj.

Zakoupením tokenů údajně mohou lidé participovat na případných ziscích firem. Xixoio v této souvislosti hovoří o takzvané tokenizaci ekonomiky. Experti na finanční trh i technologii blockchain však mají pochyby. 

„Celý je to nesmysl a tragédie,“ řekl E15 člověk, který se kryptoměnami a technologií blockchain dlouhodobě zabývá. Své jméno nechtěl kvůli obavám z právních kroků, které Xixoio proti kritikům podniká, zveřejnit. „Chlubí se slovy jako blockchain a smart kontrakty. Ve výsledku ale celá věc funguje tak, že tam je jeden administrátor, který napíše libovolná čísla, a ta se zapíší do rádoby smart kontraktu. Ovládají to jen oni, je to jako kdyby zapisovali něco do excelu,“ dodal.

V současnosti firma Xixoio prodává vlastní token nazvaný XIX. Svým prodejcům vyplácí poměrně vysoké osmiprocentní provize. S tokenem se nikde neobchoduje a jeho kurz určuje sama firma Xixoio. Watzke v tom však nevidí problém, podle něj je to stejné jako u firemních dluhopisů. „Dáte ho do sejfu a také s ními nemůžete obchodovat,“ řekl.

Burzu, na které by se mělo s tokeny obchodovat, společnost podle Watzkeho teprve připravuje. Dosud do tokenů, ale i do akcií firmy Xixoio, vložilo peníze přes šest tisíc uživatelů. „Kapitál máme přesně 249 milionů korun. Zpočátku jsme vše financovali z vlastních zdrojů,“ prozradil Watzke s tím, že 73 procent „uživatelů“ nakupuje tokeny opakovaně.

Digitální tokeny, které Xixoio prodává, nejsou na rozdíl od akcií a dalších tradičních cenných papírů regulovány. A to ani přesto, že Xixoio na svém webu prodej tokenů přirovnává k primární veřejné nabídce akcií.

Právě kvůli regulacím se Watzke snaží vyhýbat pojmům investice a investor. „Nemáme investory. Investor a spolupodílník jsou odlišné pojmy. Pokud by to byl investor, tak je to člověk, který někam vloží peníze a očekává výnos. Spolupodílník je někdo, kdo si koupí token XIX, což je vlastně klíč k domu, jehož každé patro pronajímáme. A po otevření vám vypadne výnos z pronájmu části toho domu,“ vysvětlil fungování projektu.

„Digitální tokeny se v České republice podle převažujícího výkladu nepovažuji za cenné papíry. Nepodléhají zákonu o podnikání na kapitálovém trhu a jejich vydávání samo o sobě nevyžaduje povolení České národní banky,“ uvedla na dotaz E15 mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Právě to, že Xixoio prodává prostřednictvím své prodejní sítě neregulovaný produkt, je podle expertů samo o sobě problémové. Investorům, respektive uživatelům se tím pádem nedostává ochrany. „Neregulovaných oblastí investičních substitutů přibývá a je to problém a bude to velký problém,“ uvedl generální ředitel finančně-poradenské společnosti Partners Petr Borkovec.

Šéfovi Partners od firmy Xixoio nedávno dorazila předžalobní výzva, aby s kritikou ustal, poté, co na sociální síti Linkedin přirovnal projekt k Ponziho schématu (označení pro podvodné investiční operace, ekvivalent „letadla“ – pozn. red.)

Watzke namítá, že jeho firma veškeré své kroky konzultuje s ČNB. „I když na náš projekt neexistuje regulace, stále se ptáme ČNB, abychom měli jistotu, že projekt připravujeme správně,“ řekl E15. „ČNB nemá povinnost nás dohlížet, ale regulovat trh rozhodně musí. A pokud jsme součástí trhu, tak ona reguluje trh. Pokud by nastala situace, že bychom něco dělali špatně, tak nás může okamžitě vyzvat. Má na to právo,“ dodal.

Na svém webu firma Xixoio donedávna uváděla, že „vývoj ekosystému a postavení tokenu XIX je kontinuálně komunikován s ČNB.“ Proti tomu se však regulátor ohradil.

„Z pohledu ČNB by bylo přesnější konstatovat, že bylo položeno vice souvisejících dotazů, na které ČNB odpověděla, jako tomu činí v případě jakéhokoli tazatele, který splní podmínky podání takzvaného kvalifikovaného dotazu ČNB,“ sdělila E15 mluvčí Vodstrčilová. „V tomto směru tedy pokládáme znění dané věty za mírně zavádějící,“ dodala.

Servítky si vedle Borkovce nebere ani právník Jan Langmeier. Ve vyjádření pro server peníze.cz nedávno označil celý projekt za „promyšlený a sofistikovaný švindl, který bude uměle vyhnaný masivním marketingem“. I jemu pak dorazila předžalobní výzva. A také on si stejně jako Borkovec za svými slovy stojí a slovo „švindl“ změnil v příspěvku na Linkedin na „podvod“.

Sám Watzke uznává, že nákup tokenů, které jeho firma emituje, není konzervativní záležitost. „Je to riziková investice, to je třeba zmínit. Ale opíráme se o trend a o to, že jsme na trhu šest let. Nikdy nic nového bez podstupování rizik nevznikne. Česká pojišťovna nebo Zbrojovka byly v devadesátkách také rizikové a podívejme dnes,“ řekl.