Kvůli kryptomasakru výrazně zlevnily grafické karty v Česku | E15.cz

V Česku díky nekončícímu kryptomasakru výrazně zlevnily grafické karty

Kryptograf týdne vychází pravidelně každý pátek na E15.cz.
Kryptograf týdne vychází pravidelně každý pátek na E15.cz.
• 
ZDROJ: E15

Jan Vávra, inf

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Masivní propad hodnoty kryptoměn s sebou nese i některé velmi zajímavé vedlejší efekty. Ocenit by je mohli zejména nadšenci do počítačových her. Výrazně klesají ceny nejvýkonnějších grafických karet, přes které lze těžit druhou nejrozšířenější kryptoměnu ether a řadu dalších.

Pokles výnosnosti těžby kryptoměn přispívá k tomu, že z grafických karet typu Radeon RX či GeForce RTX není už tak nedostatkové zboží jako loni. „Těžím rok a z prvotní investice 30 tisíc dolarů jsem zatím dostal zpět jen pět tisíc dolarů,“ popisuje agentura Bloomberg strasti kanadského těžaře Mikea Lama. A to je podle Bloombergu ether vůbec to nejvýhodnější, co lze nyní ve světě digitálních měn těžit.

Podobné příběhy teď potenciální zájemce o mining odrazují od investic do strojů s výkonnými grafickými kartami. Jak ještě uvedla agentura Bloomberg, nVidia, výrobce karet GeForce, prodává na sekundárním trhu typu aukcí přes eBay o 50 procent méně hardwaru než ještě před pár měsíci. Více se ale kalifornská firma k tématu nechtěla vyjadřovat.

Jak funguje hlavní kryptoměna, kterou lze těžit přes grafické karty:

Video se připravuje ...
Základy fungování Etherea

Trend je nicméně patrný i na vývoji cen v českých e-shopech. V porovnání se situací ještě před necelým půl rokem lze nyní při nákupu grafických karet ušetřit klidně i přes deset tisíc korun. Více v aktuálním kryptografu týdne.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery