Aktuality z českých měst a obcí | E15.cz

Aktuality z českých měst a obcí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská investiční společnost M&A Property Investors a česká realitní firma Monlid Development stavějí v Lidicích na Kladensku novou čtvrť, kde bude 45 rodinných domů.

#####V Lidicích vzniká nová rezidenční čtvrť

Architektura nových domů má odpovídat současné zástavbě v prstenci ve směru na Hřebeč. Developer podle starostky staví na pozemcích, které v minulosti patřily obci i soukromým vlastníkům.

„Obec za jejich prodej utržila zhruba 20 milionů korun,“ uvedla Kellerová. Podle starostky jsou domy stavěny na posledním rozvojovém území, s nímž počítá regulační plán. Další výstavba v Lidicích není plánována. „Ty domky musejí akceptovat regulační plán a vypadají podobně jako naše současná architektura,“ poznamenala Kellerová.

Původně na území, kde se nyní staví, měly po skončení druhé světové války vzniknout domy, které by patřily lidickým dětem. „Kdysi to tak bylo plánované, ale nepočítalo se s tím, že se nevrátí,“ dodala starostka. Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Při tragédii zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Firma M&A Property Investors sídlí v Curychu a je soukromým fondem zabývajícím se investicemi do menších a středních realitních projektů po celé Evropě. S pražským developerem Monlid Development se chce zaměřit na výstavbu rezidenčního bydlení na předměstích Prahy. Do projektů chtějí investovat kolem 20 milionů eur, v přepočtu zhruba půl miliardy korun.

#####Stráž pod Ralskem: elektrárna za 25 miliard

Zatím největší paroplynová elektrárna v Česku má vyrůst ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Projekt za 25 miliard korun připravuje pražská společnost BV Energy.

První etapu plánuje investor spustit už v roce 2015, druhou o pět let později. Svým celkovým výkonem 1200 megawattů by elektrárna překonala již rozestavěnou paroplynovou elektrárnu společnosti ČEZ v severočeských Počeradech. Strážští zastupitelé projekt v polovině roku předběžně schválili. Zástupci investora je přesvědčili o smysluplnosti projektu. „Zastupitelům se líbily důvody, proč by tato elektrárna měla ve Stráži stát,“ řekla starostka Věra Reslová. Místní proti záměru neprotestují. Elektrárna bude podle starostky v průmyslové zóně na hranici katastru města. „Přímo ze Stráže nebude elektrárna vidět,“ dodala.

Výhodou paroplynových elektráren je schopnost vyrovnávat nesoulad mezi výrobou a spotřebou energie. S rostoucím počtem solárních a větrných elektráren ve střední Evropě tudíž údajně budou stále potřebnější. Provozovatel páteřní přenosové soustavy ČEPS již řeší žádost společnosti BV Energy o připojení elektrárny k síti.

„Požádali jsme je o zpracování studie, abychom mohli stanovit základní podmínky pro připojení. Až po dokončení a vyhodnocení této studie bude možné řešit otázku uzavření smluvního vztahu,“ uvedla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková. Investor však může narazit na odpor ministerstva průmyslu a obchodu, které uděluje státní autorizace a v návrhu energetické koncepce s elektrárnami na plyn téměř nepočítá. „V neprospěch plynových elektráren v současnosti hovoří také malý rozdíl mezi cenou plynu a elektřiny,“ upozornil Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video