Brno má novou výškovou i estetickou dominantu | e15.cz

Brno má novou výškovou i estetickou dominantu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní část Brna má novou dominantu, jež zvýrazňuje horizont jedné z největších městských částí – Králova Pole. Tvoří ji bytový a obchodní komplex Eden, který je současně nejvyšší stavbou města postavenou od roku 1989.

Investorem stavby, která nabízí sto šedesát bytů, jednadvacet obchodů a dvanáct kanceláří a jejíž náklady se pohybovaly kolem půl miliardy korun, je společnost Properity. Ta v Brně stojí za řadou projektů bytových domů a do budoucna i za stavbou plánované nejvyšší stavby města AZ Tower. Výšková budova Eden o patnácti podlažích stojící na nároží dvou frekventovaných královopolských ulic (Purkyňova, Královopolská) je dominantou rozsáhlejšího komplexu, který byl budován ve dvou etapách.

Komplex sestává ze dvou navzájem propojených šesti- a sedmipodlažních budov postavených do tvaru L, v nichž jsou převážně byty, obě budovy jsou v přízemí rozšířeny o prodejní prostory tak, aby se maximálně využilo pozemku. Pod prvním nadzemním podlažím jsou podzemní garáže, které vyplňují takřka celou plochu parcel. Přístup z garáží je rovnou do vertikálních jader bytových domů nebo kanceláří. Výšková budova disponuje administrativními prostory a luxusními byty – její dvě nejvyšší patra zaujímá velkoprostorový byt s vlastním bazénem umístěným na střeše, do dalších luxusních bytů se vchází přímo ze soukromých výtahů.

#####Luxus i startovací byty

Ve dvou nižších křídlech komplexu jsou byty různých rozměrů určené jak pro mladé rodiny a střední generaci, tak pro zájemce o luxusní prostorné bydlení. Největší byt měří skoro 150 metrů čtverečních, ale jsou zde i takzvané startovací byty. Bytové domy v ulici Purkyňova i Královopolské mají podobné architektonické řešení, které v zásadě vyjadřuje i proměnnou funkční náplň obou budov. Obchodní parter se navenek projevuje velkými prosklenými plochami výkladů, které jsou přerušeny pouze barevnými krabicemi signalizujícími vstupy do bytů.

Fasáda bytových pater v uličním průčelí je vyzděna a omítnuta. Hlavní motiv tvoří pilovité arkýře s balkony. „Je to v podstatě tradiční motiv objevující se u bytových domů v době nejhodnotnější éry brněnské předválečné stavební produkce. Dvorní fasádu tvoří naopak pravidelný rytmus prosklených otvorů s balkony,“ uvádějí ve své zprávě autoři projektu z ateliéru Burian–Křivinka. Sedmé ustupující patro s terasami je navrženo v odlišném materiálu, aby soudobými prostředky navozovalo dojem střechy.

#####Symbol estetiky a účelnost

Symbolem celého komplexu je patnáctipodlažní věž, která je navržena tak, aby byla v linii s ostatními vysokými domy v Králově Poli, jež zasahují do horizontu města – s výškovými budovami v Šumavské ulici a s výškovou stavbou v nedaleké ulici Jana Babáka. Na rozdíl od jejich technicistního řešení typického pro 70. a 80. léta minulého století se ale věž Edenu svým atypickým řešením okenních otvorů na bílé fasádě a celkovým pojetím stává nejen výškovou, ale i estetickou dominantou městské části. Věž má totiž tvar jednoduchého hranolu prolomeného nepravidelně otvory lodžií s terasami a její fasáda je komponována z velkých prosklených ploch. Parter nároží pod věží je uvolněn a ze severní i východní strany je prostupný krátkými pasážemi. Dominantní stavba komplexu se již stala sídlem největší ambulantní urologie v ČR, v přízemí je kromě supermarketu také kavárna, zubní ordinace nebo pobočka banky.

#####Chystá se výstavba nejvyšší budovy v ČR

Podle jednatele společnosti Properity Jiřího Maršálka i v době probíhající krize se prodej jednotek v tomto komplexu daří úspěšně realizovat. Komplex Eden by neměl zůstat jediným projektem společnosti Properity, který výrazně doplní brněnskou architekturu. Po úspěšném dokončení výstavby Edenu jako nejvyšší budovy v Brně postavené po roce 1989 a současně také nejvyššího bytového domu v Brně se připravuje na jaře zahájení výstavby nejvyšší budovy v ČR, a to komplexu AZ Tower.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video