Bytová výstavba v Evropě bude dále klesat | e15.cz

Bytová výstavba v Evropě bude dále klesat

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nových bytů bude v Evropě v letech 2009 až 2011 přibývat mnohem méně než dřív. Podle poslední analýzy, kterou na své konferenci ve Varšavě prezentovala organizace Euroconstruct, celkový počet dokončených bytů v jejích 15 západoevropských členských zemích v roce 2011 klesne v průměru o dvě pětiny na 1,29 milionu ve srovnání s 2,15 milionu v loňském roce.

Statistiku odevzdávaných bytů nejvíce ovlivní velké země. V prvé řadě Španělsko, kde se očekávaný propad blíží 80 procentům. O téměř 37 procent se sníží výstavba ve Velké Británii a o více než třetinu v Itálii. Ještě dramatičtějšímu poklesu se nevyhnou dvě menší země - Irsko (o 77 procent) a Portugalsko (o 61,5 procenta). Předpokládaný obraz vylepšuje Německo, a to přesto, že stavební aktivita je tam nyní na nejnižším bodu od sjednocení země. V letech 2009 až 2011 se tam počítá s růstem o více než 26 procent na 192 tisíc nových bytů. Ty přibudou také ve Švýcarsku (o 3,9 procenta) a Rakousku (o jedno procento).

#####Převažují výrazné regionální rozdíly

Německo je byty vybaveno relativně dobře. Zhruba 82 milionů obyvatel má celkem k dispozici 38 milionů bytů, nicméně přetrvávají výrazné regionální rozdíly. Zatímco v hospodářsky slabších oblastech nabídka vysoce přesahuje poptávku, v typicky „růstových“ regionech, jako je Hamburk nebo Mnichov, lidé velice obtížně nalézají „přiměřený“ byt. I když by mělo nových bytů v Německu přibývat, podle počtu dokončovaných bytů na tisíc obyvatel zůstane v uvedeném období s ukazatelem 2,2 bytu na chvostu evropského žebříčku.

S ještě menší intenzitou se bude stavět jenom ve dvou zemích - Švédsku a Británii. V 19 zemích, které jsou v organizaci Euroconstruct, se bude v uvedeném období v průměru stavět 3,5 bytu na tisíc obyvatel (v roce 2006 to bylo 5,6 bytu). Intenzitou bytové výstavby vede Francie (5,5 bytu), těsně následovaná Švýcarskem, třetí je Rakousko (pět bytů) a na čtvrté místo se dostalo Polsko (4,4). Česko je spolu s Irskem a Itálií těsně pod průměrným ukazatelem EC-19 (3,4 bytu). Za ním je Maďarsko (3,2) a Slovensko (tři).

#####Bytová výstavba ve střední Evropě poroste

Čtveřice středoevropských zemí (označovaná jako EC-4) by měla v roce 2011 dohromady dokončit téměř 268 tisíc nových bytů, tedy o 4,2 procenta více než v roce 2008. Ale stane se tak zásluhou jediné země - Polska s očekávaným devítiprocentním vzestupem bytové výstavby. Česko čeká pokles o 2,3 procenta na 37 800 nových bytů, na Slovensku dokonce osmiprocentní pokles na 15 800 nových bytů. Mezi zeměmi, kde se bytová výstavba v minulých letech „nepřehřívala“, zpráva na prvním místě jmenuje Rakousko. Také zde ale investoři loni kvůli globální krizi a obtížnému přístupu k úvěrům znejistěli. Rakouským firmám pomáhají státem podporované investice především do zateplování budov a jejich celkové modernizace. Výrazně stoupla také obecní (komunální) výstavba nových bytů. Nejrozsáhlejší je ve Vídni.

#####Přitahují turistické destinace

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video