Čas trávený před obrazovkami mění strukturu dětských mozků, tvrdí nová studie | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čas trávený před obrazovkami mění strukturu dětských mozků, tvrdí nová studie

Čas trávený před obrazovkami mění strukturu dětských mozků, tvrdí nová studie
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jiří Černý - VTM.cz

Dnešní děti se bez iPadů, iPhonů, televizí a počítačů už v podstatě nedokážou zabavit. A nový výzkum naznačuje, že to doslova ovlivňuje strukturu jejich mozků.

Z prvních výsledků studie provedené odborníky z National Institute of Health (NIH) plyne, že skenování mozků u cca 4500 dětí odhalilo „různé vzorce“ lišící se v závislosti na počtu hodin trávených před obrazovkou.

Tato studie trvala 10 let a zúčastnilo se jí více než 11 000 devíti a desetiletých dětí z 21 zemí světa. Zatím je sice zpracovaná jen část získaných dat, avšak doposud zjištěné rozdíly v mozcích jedinců, kteří běžně používají smartphony atd. jsou podle Dr. Gayi Dowling „velmi významné“.

Zcela konkrétně u těchto dětí došlo ke ztenčení cortexu, tedy vnější vrstvy nervové tkáně, která hraje významnou roli v myšlení, paměti, duševních schopnostech atd.

Vědci tvrdí, že Parkinsonovu chorobu bychom možná mohli léčit vlastními buňkami

Gaya připouští, že momentálně ještě nelze jednoznačně říct, zda jde o škodlivou věc. Na druhé straně, minimálně dvě hodiny u obrazovek denně prokazatelně stačily ze zhoršení skóre v jazykových i jiných testech.

Vědci doufají, že tento ambiciózní badatelský projekt jim nakonec poskytne i přesvědčivou odpověď na otázku, do jaké míry se dá na displejích vypěstovat závislost. Na finální závěry si však ještě chvíli budeme muset počkat.

Na Měsíci vyklíčila první rostlina mimo planetu Zemi
Vědci nalezli metodu létání bez pohyblivých částí
Co bude umět dům budoucnosti? Bude neustále poslouchat dění uvnitř stěn a rozpozná i jednotlivé osoby

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!